Co drugie niemieckie auto, które jeździ na świecie, jest spawane komponentami polskiej marki, a tworzone w kraju elementy to podstawa produkcji wielu komputerów.
Obróbka laserowa i przemysł elektroniczny to dwa główne kierunki rozwoju Solaris Optics — firmy z Józefowa produkującej wszelkiego rodzaju elementy wykorzystujące światło. Filtry, zwierciadła, pryzmaty czy soczewki wycinane ze szklanych bloków i poddawane obróbce mają załamywać, odbijać lub rozszczepiać światło w odpowiedni sposób. Ćwierć wieku temu firmę założyli dr Ryszard Wodnicki i dr Wacław Muniak, pracownicy warszawskiego Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. W 1995 r., po 4 latach działalności, klientem firmy został Philips. Holenderski koncern wykorzystał wytwarzane przez nią elementy do produkcji części komputerowych.
— Około 93 proc. naszej produkcji trafia na rynek zachodni — przeważnie do Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie co drugie niemieckie auto, które jeździ na świecie, jest spawane naszymi komponentami. Nasze produkty to wysokojakościowe i precyzyjne elementy, które trafiają do klientów komercyjnych, przemysłowych oraz instytutów naukowo-badawczych, przeważnie zagranicznych — opowiada szef działu badawczo-rozwojowego firmy, Arkadiusz Swat.
Firma prężnie angażuje się w działalność badawczo-rozwojową. Jednym z projektów, który był realizowany w Solaris Optics jest precyzyjny montaż obiektywów do fotolitografii bezmaskowej dla średniej wielkości firm. Plany Solarisu na kilka najbliższych lat są ambitne. Firma, oprócz podstawowej działalności, chce rozwijać się również w branży kosmicznej. Zwiększyć aktywność na rynkach amerykańskim i japońskim i oferować produkty w formie kompleksowej, tzn. tworzyć nie tylko elementy optyczne, ale ich całe podzespoły.
— Zamocowanie elementów optycznych w obudowach mechanicznych jest procesem wymagającym dużej precyzji. Często technologie mechaniczne są niewystarczająco dokładne i nie pozwalają na wykorzystywanie możliwości, które daje produkcja elementów optycznych. Dlatego wprowadziliśmy na rynek nowe rozwiązania, dzięki którym oferujemy kompletne systemy optyczne — tłumaczy Arkadiusz Swat. Solaris Optics to jedno z pierwszych polskich przedsiębiorstw, które podpisały umowę na dostawę komponentów znajdujących zastosowanie w przemyśle kosmicznym do programu obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej Sentinel 5.
Firma zaangażowała się również w budowę układu do diagnostyki plazmy zainstalowanego w realizowanym w Pradze eksperymencie. Dostarczała tam nie tylko elementy optyczne, ale też odpowiadała za budowę całej mechaniki.