Polscy pionierzy każdego dnia udowadniają, że ich pomysły i idee mogą zmieniać nasze życie na lepsze. Nowatorskie rozwiązania coraz częściej przeradzają się także w patenty. Miniony rok przyniósł ich znaczny wzrost.

Optymistyczne dane przekazał Europejski Urząd Patentowy. Ze specjalnego raportu za rok 2023 wynika, że Polacy zgłosili aż 671 wniosków, co oznacza wzrost o ponad 10 procent. Co ważne, to jeden z największych przyrostów w skali całego Starego Kontynentu. Wynik ten plasuje nasz kraj na siódmym miejscu wśród Europejczyków, jeśli chodzi o tempo wzrostu zgłoszeń, i na dziesiątym wśród wszystkich krajów świata. Polskę wyprzedza pod tym względem m.in. Litwa, Chorwacja, Słowenia czy Cypr.

patent

Czego najczęściej dotyczyły patenty?

Najczęściej zgłaszane w ubiegłym roku wynalazki dotyczyły komunikacji cyfrowej, w tym technologii związanych z sieciami komórkowymi, technologii medycznych oraz komputerowych. Największy wzrost spośród wszystkich dziedzin technologii nastąpił natomiast w obszarze maszyn, aparatury elektrycznej i energetyki. Najwięcej polskich zgłoszeń dotyczyło natomiast patentów w dziedzinie technologii medycznych i inżynierii lądowej.

Nowości Europejskiego Urzędu Patentowego

Europejski Urząd Patentowy stara się stale wychodzić na przeciw oczekiwaniom pionierów. Z myślą o małych podmiotach organizacja wprowadza nowe obniżki opłat od 1 kwietnia 2024 r. Z 30-procentowej zniżki będą mogły skorzystać mikroprzedsiębiorstwa, osoby fizyczne, organizacje non-profit, uniwersytety i publiczne organizacje badawcze. Dokładne zasady przyznawania upustów dostępne są na poniższej stronie internetowej: https://uprp.gov.pl/pl/aktualnosci/informacje/europejski-urzad-patentowy-nowy-uproszczony-system-oplat-od-1-kwietnia-2024-r

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj