SMA Magnetics Sp. z o. o. z podkrakowskiego Zabierzowa to otwarta i innowacyjna firma o szerokim spektrum możliwości projektowych i produkcyjnych.

 Początki SMA Magnetics sp. z o. o. sięgają roku 1981, kiedy to zawiązała się niewielka lecz prężnie funkcjonująca firma, znana pod nazwą DTW. Swoją obecną nazwę przedsiębiorstwo przyjęło z początkiem bieżącego roku. W 2001 roku innowacyjne rozwiązania z zakresu elementów indukcyjnych przyciągnęły uwagę niemieckiego potentata rynku fotowoltaicznego – SMA Solar Technology AG, który po dziesięciu latach świetnie rokującej współpracy podjął decyzję o nabyciu 100% udziałów spółki. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia około pięciuset pracowników, wśród których duża część to doskonale wykwalifikowana kadra inżynierska i naukowa.

SMA Solar Technology AG jest światowym potentatem, produkującym rozwiązania dla branży fotowoltaicznej, przede wszystkim falowniki fotowoltaiczne oraz systemy zarządzania energią, a jego udział w globalnym rynku fotowoltaicznym to około dwudziestu procent. Przedsiębiorstwo SMA Magnetics sp. z o. o. nie ukrywa, że zdecydowaną większość swojej produkcji w postaci podzespołów indukcyjnych sprzedaje do SMA Solar Technology AG. Zarząd podkreśla, że firma nie zajmuje się jedynie produkcją elementów, ale również projektowaniem i usługami posprzedażnymi.

Owocem wytężonej pracy badawczej jest m. in. pozytywna ocena projektu pn. : „Nowa generacja elementów indukcyjnych do wysokoczęstotliwościowych przekształtników mocy”, który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Projekt miał na celu opracowanie, przetestowanie i przygotowanie do wdrożenia nowej generacji elementów indukcyjnych, w szczególności dławików, do wysokoczęstotliwościowych przekształtników energoelektronicznych zapewniających osiągnięcie wysokiej niezawodności i sprawności energetycznej przy jednoczesnej optymalizacji kosztów wytworzenia.

Nowa generacja elementów indukcyjnych jest wymuszona zmianami technologicznymi rynku półprzewodników mocy, które pozwalają na projektowanie przekształtników energoelektronicznych pracujących z częstotliwościami o wiele wyższymi niż dotychczas. Stawia to nowe wyzwania dla projektowania elementów indukcyjnych. Wysoka częstotliwość pracy wymusza nie tylko użycie sprawniejszych energetycznie materiałów magnetycznych lecz również nowego podejścia przy projektowaniu uzwojeń z użyciem nowych materiałów i technologii produkcyjnych. Wyniki projektu znalazły swoje bezpośrednie przełożenie na metody projektowania i produkowania nowych wyrobów, skutkując wdrożeniem produktów nowej generacji. Firma prowadzi również szereg innowacyjnych projektów finansowanych ze środków własnych, mających na celu poprawę konkurencyjności.

Zajmujemy się nie tylko produkcją elementów indukcyjnych, wykorzystywanych następnie w produktach naszych klientów, ale również projektowaniem, a więc nie jest to praca odtwórcza. W dużym stopniu jest to pewnego rodzaju doradztwo poprzez odpowiednie opracowanie produktu. Nasze kilkunastoletnie doświadczenie pozwala nam zaproponować klientowi optymalne rozwiązanie z punktu widzenia kosztowego i funkcjonalnego – wyjaśnia Krzysztof Rosołek, dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju.

Dział badawczo-rozwojowy SMA Magnetics sp. z o. o. jest centrum kompetencji w obszarze elementów indukcyjnych w grupie SMA. Zespół ma w swoim dorobku ponad dwadzieścia patentów, głównie w zakresie rozwiązań ściśle związanych z transformatorami i dławikami. Tworzenie własności intelektualnej nie jest podstawowym zadaniem działu badawczo-rozwojowego, który to skupia się przede wszystkim na działalności projektowej. Ugruntowana wieloletnim doświadczeniem pozycja rynkowa jest podstawą dobrej współpracy z SMA Solar Technology AG przy wprowadzaniu na rynek kolejnych generacji elementów magnetycznych. Takie zaufanie nie dziwi z uwagi na wysokie kwalifikacje polskiej kadry inżynierskiej, wśród której część posiada tytuł doktora. Firma utrzymuje również ścisłą współpracę z jednostkami naukowo-badawczymi z całego świata, w szczególności z kadrą naukową krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Krzysztof Rosołek podkreśla, że firma jest nastawiona na produkcję seryjną, jednocześnie zachowując elastyczność pozwalającą na łatwe dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych. Domeną produkcji przedsiębiorstwa są wyroby zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z wymaganiami klienta, które funkcjonują jako elementy składowe końcowego produktu.

Fotowoltaika to nie jedyna branża, w której SMA Magnetics sp. z o. o. odnosi sukcesy. Firma ma kontakty także z branżą samochodową czy kolejnictwem. Oprócz najważniejszego odbiorcy, jakim jest SMA Solar Technology AG, spółka dostarcza swoje produkty na rynek polski jaki i zagraniczny, produkując między innymi dla firm takich jak Danfoss Power Electronics A/S czy Moog Ireland Ltd. Zarząd spółki nie ukrywa, że duże plany wiąże z dywersyfikacją branż, jako misję firmy przedstawiając dostarczanie kompleksowych rozwiązań dla całego sektora elektrotechnicznego.      

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj