Projekt PhotoRed (Photocatalytic and photoelectrochemical carbon dioxide reduction) stanowi krok naprzód w stosunku do poprzedniego projektu polsko-norweskiego realizowanego w latach 2014-2017 przez to samo konsorcjum w składzie: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Południowo-Wschodniej Norwegii (USN) oraz SINTEF (oddziały Industry oraz Ocean), w ramach którego opracowano nowatorskie materiały do wychwytywania uciążliwego gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla.  

Jest to bardzo ważny problem, ponieważ to między innymi dwutlenek węgla przyczynia się do ocieplenia klimatu, a co za tym idzie do coraz większej intensywności występowania różnych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych” – mówi prof. dr hab. inż. Urszula Narkiewicz 

Obecnie realizowany projekt PhotoRed ma na celu opracowanie, scharakteryzowanie oraz przetestowanie materiałów umożliwiających nie tylko skuteczne wychwytywanie dwutlenku węgla, ale jego przerób do użytecznych produktów. W tym celu zaproponowaliśmy rozwiązanie polegające na wspomaganej światłem redukcji dwutlenku węgla w łagodnych warunkach.  

Otrzymywane w ramach projektu fotokatalizatory umożliwiają otrzymywanie takich produktów, jak tlenek węgla, wodór i metan. W wyniku procesu powstaje również amoniak, co jest bardzo interesujące ze względu na podjęcie innego istotnego dla ludzkości wyzwania – wiązania azotu z powietrza w łagodnych warunkach” – podsumowuje Profesor Narkiewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj