Firma to nie tylko nazwa i zarejestrowany znak towarowy, firma to przede wszystkim ludzie – taka maksyma przyświeca władzom spółki FIAB Sp. z o.o. Sp. K.

Sześćdziesiąt sześć lat tradycji to nie wszystko. Trzeba nadążać za postępem technologicznym i rosnącymi wymaganiami ze strony klientów. Produkcja w obszarze zgrzewarek „custom made” sprawiła, że FIAB jest postrzegany jako naturalny partner do sprostania osobliwym wymaganiom klientów.

– Jesteśmy niekwestionowanym liderem na rynku światowym. Do której gałęzi przemysłu adresujemy swoją ofertę? Bez kokieterii – w zasadzie do każdej – stwierdza Rafał Jabłoński, prezes zarządu spółki.

Zgrzewanie wysoką częstotliwością przypisywane jest branży łączenia tworzyw sztucznych. – Tworzywa sztuczne to niezwykle szerokie pojęcie. My skupiamy się na technologii wysokiej częstotliwości, która dedykowana jest pewnemu rodzajowi owych tworzyw – tłumaczy Paulina Grabarczyk, inżynier techniczny ds. projektów w spółce FIAB. Precyzując dalej: – Molekuły polarne ulegają zjawisku polaryzacji dipolowej mającej kluczowy wpływ w przypadku użycia technologii zgrzewania wysoką częstotliwością. Proces ten zainicjonowany pod wpływem działania pola elektromagnetycznego wprawia molekuły wewnątrz materiału w wibracje, cząsteczki poruszają się i zmieniają swoją polaryzację z częstotliwością np.27,12 MHz generując energię w postaci ciepła. Na rynku zauważalna jest tendencja wzrostowa zastosowań materiałów niepolarnych, m.in. PTFE, ETFE i silikonów w przemyśle konstrukcyjnym, FIAB skupia się obecnie również na rozwoju odpowiednich technologii ich zgrzewania.

Alternatywne techniki zgrzewania, jak np. ciepłe powietrze czy zgrzewanie rezystancyjne, są tańsze a przez to i bardzo popularne. Dlaczego więc przy takiej koniunkturze spółka przeżywa w ostatnich latach dynamiczny rozwój? Jej oferta jest bardziej zaawansowana, proces zgrzewania usprawnia maszyna, a jego wyniki deklasują pozostałe metody. Można w ten sposób zgrzewać szybciej i wydajniej, a powstałe zgrzewy są bardziej wytrzymałe, jednocześnie charakteryzują się bardzo dużą elastycznością w miejscu łączenia – istotne w przypadku struktur nadmuchiwanych czy zbiorników np. na biogaz.

Władze spółki zabiegają o to, by jakość oferowanych maszyn skompilować z ceną z jednoczesnym zapewnieniem najwyższej wydajności. Z tego też powodu FIAB realizuje projekty finansowane m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ściśle kooperując w tym zakresie z Politechniką Wrocławską. Poza obecnie opracowywaną koncepcją, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 spółka ma w planach budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego do optymalizacji maszyn i procesów łączenia tworzyw sztucznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj