Jako jedno z pierwszych w Polsce Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. na początku lat 2000 postawiło na kogenerację.
Obecnie Siedlczanie dysponują dwoma układami kogeneracji – jednym opartym na turbinach, drugim na silnikach kogeneracyjnych, który został ostatnio zmodernizowany. Już ćwierć wieku temu Przedsiębiorstwo postawiło na korzyści płynące z układów kogeneracyjnych. Dzięki wsparciu rządu Stanów Zjednoczonych, który przekazał turbiny gazowe i przekładnie redukcyjne oraz wsparciu z Fundacji EkoFundusz i dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w 2000 roku rozpoczęto budowę pierwszej elektrociepłowni gazowej (EC1), wykorzystującej 2 turbiny gazowe. Jej uruchomienie odbyło się 10 maja 2002 r. W tym dniu Przedsiębiorstwo rozpoczęło wytwarzanie, poza ciepłem, energii elektrycznej w kogeneracji. Elektrociepłownia i produkcja energii elektrycznej otworzyły przed Przedsiębiorstwem dostęp do nowych możliwości. Produkowana w Siedlcach energia została objęta pierwszym w Polsce świadectwem pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w kogeneracji gazowej. Następnie w roku 2010 rozpoczęto budowę drugiej elektrociepłowni (EC2) składającej się z 2-óch turbin gazowych Titan 130 oraz turbiny parowej Blohm&Voos (MAN) o mocy cieplnej 34 MW i mocy elektrycznej 36 MW. Nowa elektrociepłownia była w pewnym sensie przedsięwzięciem unikalnym, bo wiernym odtworzeniem układu technologicznego EC Starachowice z niezbędnymi modyfikacjami układu wyprowadzenia mocy elektrycznej i cieplnej. Urządzenia wytwórcze zostały odkupione w dniu 30 marca 2010 r. od upadłej elektrociepłowni Starachowice.
Podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą inwestycji nastąpiło 14 października 2010 r. Termin zakończenia robót został wyznaczony na dzień 30 września 2011 r. Pierwsze roboty ziemne i prace przekładkowe kolidujących sieci uzbrojenia terenu zostały rozpoczęte już w grudniu 2010 r. Jednak to na 2011 rok przypadł znaczący zakres prac budowlanych i instalacyjnych.
Dlaczego kogeneracja?
Kogeneracja to proces, w którym ciepło i energię uzyskuje się w ramach jednego procesu technologicznego dzięki spalaniu np. gazu bądź biogazu. Do zalet kogeneracji należą między innymi: możliwość wykorzystania ponad 80% energii pierwotnej, możliwość jednoczesnej produkcji różnych mediów min. ciepła, energii elektrycznej, pary technologicznej, pozytywny efekt środowiskowy ze względu na brak emisji pyłów, niską emisję CO2, NOx, SOx czy możliwość wykorzystania różnych paliw gazowych (gaz naturalny, biogaz, gaz towarzyszący wydobyciu ropy naftowej, gaz kopalniany). Dzięki kogeneracji wykorzystujemy pierwotną energię znacznie efektywniej niż w przypadku produkcji w źródłach konwencjonalnych. W 2018 r. udział kogeneracji w Polsce zbliżony był do średnio unijnego poziomu wynoszącego 63%. W 2021r. 133 z 378 Polskich przedsiębiorstw energetycznych wytwarzało ciepło z kogeneracji. Natomiast w 2019 r. udział kogeneracji w produkcji energii elektrycznej wyniósł 18% i przewyższył średnią unijną. Produkcja ciepła w Polsce ogółem w 2021 r. wyniosła 390 280 TJ w tym z kogeneracji 246 929 TJ co stanowi 63,2 %. (dane z Raportu PTEZ).
Nowa inwestycja
Idąc dalej za rozpoczętą przeszło 23 lata temu transformacją Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. działając dla dobra obecnego i przyszłych pokoleń poddało znacznej modernizacji Elektrociepłownię nr 1, polegającej na zastąpieniu dotychczas eksploatowanych turbin gazowych, nowymi oraz wysokosprawnymi silnikami gazowymi o zainstalowanej mocy elektrycznej 9,440 MW oraz o mocy cieplnej 8,494 MW.
Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego Przedsiębiorstwa oraz poprawa jakości powietrza na terenie miasta Siedlce i okolic. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się również do zastąpienia energii cieplnej produkowanej z miału węglowego energią cieplną produkowaną w wysokosprawnej kogeneracji gazowej w ilości około 136 524 GJ rocznie. Ograniczona zostanie ilości zużywanego węgla o około 7 247 Mg/rok, zmniejszy się także emisja CO2 o około 32 443 Mg/rok.
Budowa kogeneracji została zrealizowana w ramach projektu pn.: „Budowa kogeneracji gazowej o mocy około 8 MWe wraz z instalacją do wytwarzania chłodu, magazynem energii i siecią ciepłowniczą w Siedlcach” i dofinansowana z MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2014 -2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiana Klimatu, obszar programowy: Energia”. Umowa na dotację została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dnia 14 stycznia 2022 r. Następnie dnia 28 listopada 2022r. Spółka podpisała umowę pożyczki na pokrycie wkładu własnego. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 50 352 510,00 PLN, w tym koszty kwalifikowane – 40 937 000,00 PLN. Kwota dotacji stanowi do 45% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia tj. 18 421 650,00 PLN. Wsparcie uzyskane z Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 wynosi 15 658 402,50 PLN natomiast środki z budżetu państwa to 2 763 247,50 PLN.
Przedsiębiorstwo Energetyczne aby uzyskać wyższą rentowność przedsięwzięcia zapewniło sobie premię kogeneracyjną dla układu kogeneracyjnego, wygrywając 8 marca 2023 roku organizowaną przez Prezesa URE aukcję na premię kogeneracyjną za wytworzenie energii elektrycznej w znacznie zmodernizowanych jednostkach kogeneracji o mocy zainstalowanej od 1 MW do 50 MW. Premia kogeneracyjna zapewni Przedsiębiorstwu stałe (waloryzowane inflacyjnie) wsparcie operacyjne przez 15 lat. Łączna, możliwa do uzyskania kwota premii to około 240 mln zł.
Zgodnie ze standardami
Budowa nowej kogeneracji opartej na silnikach gazowych to dostosowanie obiektu do standardów emisyjnych zarówno krajowych, jak i europejskich. Inwestycja przyniesie Przedsiębiorstwu i miastu Siedlce wymierne korzyści zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Kogeneracja jest istotnym elementem transformacji energetycznej. Przedmiotowy projekt pozwala na realizację jednego z najważniejszych celów ogólnoświatowych, a mianowicie poprawy ochrony środowiska. Redukcja CO2 jest kluczowym zagadnieniem klimatycznym w Europie i na Świecie. Celem Unii Europejskiej na rok 2030 jest obniżenie emisji CO2 o około 40%. Osiągniecie takiego poziomu będzie możliwe m.in. dzięki podniesieniu efektywności energetycznej gospodarki. Dzięki nowoczesnej kogeneracji gazowej możliwe będzie zmniejszenie ilości zużywanego paliwa (węgla kamiennego) koniecznego do produkcji niezbędnej ilości ciepła systemowego.
W miarę jak ciepłownictwo przechodzi przez proces transformacji, dąży się do tworzenia bardziej zrównoważonych, efektywnych i ekologicznych rozwiązań, co ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko oraz poprawę jakości życia ludzi.