Rozmawiamy z prof. Grzegorzem J. Nalepą na temat m.in. projektów pt. „PACMEL-Process-aware Analytics Support based on Conceptual Models for Event Logs” oraz „AVA – Autonomous Voice Assistant – opracowanie platformy do automatyzacji wdrożeń wirtualnych asystentów dla sektora eCommerce”.

Czym jest dla Pana sztuczna inteligencja?

Jest dla mnie obszarem działalności człowieka (koncepcyjnej i praktycznej), która ma na celu budowanie najogólniej mówiąc inteligentnych maszyn. W dzisiejszych czasach są to systemy komputerowe, które działają w taki sposób, lub rozwiązują problemy wykonując to w sposób inteligentny z perspektywy człowieka.

Czy sztuczna inteligencja w przyszłości może zastąpić człowieka? W ogólnym ujęciu zapewne nie. Pewnie takie pytanie wymagałoby doprecyzowania w jakich zadaniach miałoby to nastąpić.

Jak sztuczna inteligencja ma się do przemysłu 4.0?

Przemysł 4.0 jest zazwyczaj kojarzony z kolejną rewolucją przemysłową. Na początku automaty pomagały człowiekowi, natomiast obecnie stały się relatywnie bezobsługowe.

Przed takim przemysłem stoi szereg wyzwań, które są oczywiście również związane ze sztuczną inteligencją. Najczęściej dotyczą użycia systemów, o których wspomniałem. To wszystko ukierunkowane jest na usprawnienie fabryk, linii przemysłowych dla lepszej wydajności, czy mniejszych kosztów produkcji.

Technicznie, istotnym obszarem zastosowania metod sztucznej inteligencji jest analizowanie bardzo dużej ilości danych, które pozyskujemy w instalacjach przemysłowych, gdzie monitorujemy działanie różnych systemów za pomocą instalacji sensorycznych. Zatem jednym z głownych wyzwań w przemyśle 4.0 jest inteligentna analiza danych, która jest często trudna, gdyż takie dane nie poddają się typowej analizie statystycznej.

Jaki jest główny cel, kierunek projektów PACMEL i AVA?

Głównym celem pierwszego z  projektów jest opracowanie modeli pojęciowych przekładających wskazania sensorów w instalacjach przemysłowych w sposób pozwalający na właściwą interpretację procesów przemysłowych, co jest szczególnie istotne w aspekcie Przemysłu 4.0. W projekcie istotną rolę odgrywają mechanizmy semantycznej interpretacji danych i uczenia maszynowego, a następnie ich powiązanie z wysokopoziomowym modelem procesu. Wypracowane metody pozwolą na odkrywanie wiedzy z danych przechowywanych w systemach informatycznych przedsiębiorstwa i jej wykorzystanie w celu doskonalenia procesów.

Drugi z nich dotyczy zastosowań metod sztucznej inteligencji w biznesie. Celem projektu AVA realizowanego przez Edrone Sp. z o.o, jest opracowanie platformy umożliwiającej przeprowadzanie zautomatyzowanych wdrożeń inteligentnych, konwersacyjnych asystentów zakupowych dla ecommerce, która zapewni wygodne i skalowalne wdrażanie inteligentnych asystentów opartych na sztucznej inteligencji, zdolnych do rozmowy z użyciem języka naturalnego, a służących do obsługi klientów.

Życzymy samych sukcesów Panie Profesorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj