Fabryka Kotłów FAKO z Rumi realizuje projekt w ramach programu GEKON pn. Odzysk energii z odpadów komunalnych i biomasy.

Firma istniejąca na rynku ciepłowniczym już ponad 60 lat szykuje rewolucję w zakresie wprowadzenia na rynek instalacji przeznaczonej dla małych i średnich gmin nie posiadających na chwilę obecną swoich punktów przerobu odpadów komunalnych. Dostarczają je na duże wysypiska, gdzie są sortowane i spalane – a to kosztuje.

Jeżeli dostarczymy taką instalację do niedużej gminy, nie będzie musiała ona płacić za dostawę odpadów komunalnych do sąsiednich miejscowości. Istotne jest także darmowe ciepło, które gmina będzie mogła wykorzystać w budynkach instytucji publicznych jak również w domach mieszkańców – tłumaczy Krzysztof Ingielewicz – dyrektor handlowy ,,FAKO”.

Teraz projekt znajduje się na etapie prób i testów, które wykonują pracownicy firmy wspólnie z przedstawicielami Politechniki Warszawskiej i Politechniki Krakowskiej. Najistotniejszym punktem badań jest wpływ spalin na środowisko.

W tej chwili mówimy o instalacji prototypowej, która po szczegółowych badaniach będzie mogła zostać wdrożona do produkcji. Jest ona skomplikowana choćby pod względem samej automatyki sterującej. Konieczne jest kontrolowanie wszystkich parametrów fizyko-chemicznych, aby zapewnić taką emisję, jaka jest wymagana – wyjaśnia dyrektor.

FAKO współpracuje na terenie Polski z ponad 50 firmami instalacyjnymi i projektowymi, które zapewniają rzetelną obsługę klientów. Spółka uczestniczy w konferencjach, targach czy spotkaniach branżowych. Bardzo istotny jest fakt, iż ich produkt spełnia wszelkie wymogi ekologii. Otrzymujemy ciepło, spaliny czy odpad w formie produktu, który można wykorzystać do dalszej przeróbki.

Te informacje już dotarły bezpośrednio do wójtów małych i średnich jednostek terytorialnych. Kierują oni do nas pytania, co bardzo nas cieszy. – informuje dyrektor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj