Powołanie największego w Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu Funduszy wspierającego start-upy i innowacyjność zapowiedziano w piątek na spotkaniu w resorcie nauki. Początkowy budżet to ok. 500 mln zł, które wyłoży Grupa PZU oraz inni prywatni inwestorzy.

Z Funduszem Funduszy współpracować będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

W piątek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego NCBR, PZU SA i PZU TFI podpisały list intencyjny w sprawie współpracy nad komercjalizacją wyników badań naukowych. To pierwszy krok do utworzenia Funduszu Funduszy, którego celem będzie inwestowanie w rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych. Dzięki tej inicjatywie spółki wnoszące największą wartość do polskiej gospodarki w wyniku komercjalizacji wyników badań naukowych, będą mogły dodatkowo skorzystać ze wsparcia programu koinwestycyjnego, który przygotuje NCBR. Nowatorska formuła finansowania pozwoli innowacyjnym polskim projektom pokonać problem luki inwestycyjnej.

„W gospodarce sytuacja optymalna polega na tym, żeby środki publiczne były wydawane z taką samą troskliwością i skutecznością jak środki prywatne, ale żeby służyły celom społecznym. Z taką sytuacją mamy do czynienia dzisiaj. Rozpoczynamy realizację programu, w którym kapitał prywatny wspólnie z publicznym będzie wspierał globalny rozwój innowacyjny polskich przedsiębiorstw” – powiedział podczas uroczystego podpisania listu w resorcie nauki wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I dodał: „Troską MNiSW, a także NCBR jest doprowadzenie do tego, by wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki w jak największym stopniu opierał się o zasoby polskiej nauki, o dokonania polskich uczonych”.

Fundusz ma być zarządzany wedle sprawdzonych rynkowych praktyk. Wspólna inicjatywa pomoże przyciągnąć najlepszych inwestorów Venture Capital do Polski. „Inwestycje venture capital wymagają pewnego ekosystemu. Spółki mają wsparcie ze strony kapitału, ale równocześnie mają wsparcie ze strony różnych podmiotów, które pomagają im wejść w atmosferę wzrostu. Dlatego bardzo się cieszymy, że możemy nawiązać współpracę z NCBR, która według nas pomoże tym spółkom jak najbardziej się rozwijać” – powiedział na spotkaniu odpowiedzialny za inwestycje członek Zarządu PZU Paweł Surówka.

Jak ocenił zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Jerzy Kątcki dzięki nowej inicjatywie usuwana jest kolejna bariera ograniczająca komercjalizację prac badawczo rozwojowych. Jak przyznał, w Polsce „jest wyraźny rozdźwięk: pomysły są, a komercjalizacji nie ma”. Zaznaczył przy tym: „Nasze pieniądze będą szły dla tych spółek, które wygrają konkurs. Wszystkie środki z NCBR są rozprowadzane w trybie konkursowym” – zaznaczył Jerzy Kątcki. Pierwsze konkursy ruszyć mają na początku 2017 r. roku.

Utworzenie Funduszu jest jednym z narzędzi realizujących założenia rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wpisując się inicjatywę wspierania innowacyjnych polskich startupów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj