Niemal 37 mln zł zainwestuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w innowacje w branży leśno-drzewnej. Wsparcie w ramach programu sektorowego WoodINN otrzymało 12 projektów, których celem jest efektywne wykorzystanie surowców, minimalizacja strat i poprawa jakości produktów.

„Branża leśno-drzewna jest dziś wizytówką polskiej gospodarki i przykładem umiejętnego wykorzystania ogromnego potencjału polskich przedsiębiorstw” – podkreśla wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. – „To sukces, z którego jesteśmy dumni, ale pragnąc utrzymać ten korzystny trend, musimy wyjść naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów na europejskich rynkach. Dlatego nie oglądając się na zagraniczną konkurencję, już dziś inwestujemy w projekty nowej generacji, opierające się na innowacyjnych technologiach i rozwiązaniach.”

Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Polska jest dzisiaj szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. W branży meblarskiej działa ponad 25 tys. podmiotów. Celem programu sektorowego WoodINN – ogłoszonego przez NCBR w odpowiedzi na inicjatywę konsorcjum WOODSTRATEG i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli – jest poszukiwanie możliwości dalszego rozwoju branży w oparciu o innowacyjne technologie i projekty – poinformowano w komunikacie prasowym przesłanym PAP.

Nagrodzone projekty dotyczą m.in. dostosowywania mebli do wymagań i potrzeb użytkowników, podnoszenia ich funkcjonalności i ergonomii, jak również technologii poprawy właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych. Wszystkie nagrodzone projekty dążą do podniesienia efektywności wykorzystania surowca drzewnego, ograniczania strat na różnych etapach produkcji, podniesienia jakości, trwałości i bezpieczeństwa produktów.

„Programy sektorowe, które prowadzimy, dedykowane są poszczególnym branżom, ale tak naprawdę grono beneficjentów jest dużo szersze” – podkreśla dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski. – „Projekty branży leśno-drzewnej, które uzyskały dofinansowanie, mają duży potencjał i szerokie możliwości zastosowania, również w innych sektorach. Oznacza to zatem korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla użytkowników końcowych korzystających z efektów ich prac”.

Przykładem takiego nagrodzonego grantem wniosku jest projekt zakładający rozwój technologii i optymalizacja wytwarzania nanowłókien celulozowych (NFC) do celów specjalistycznych. Znajdują one zastosowanie w medycynie (przy produkcji opatrunków) oraz w branży chemicznej (indykatory), a oprócz tego sposób ich produkcji ma być przyjazny dla środowiska. Inny nagrodzony projekt przewiduje z kolei produkcję elementów meblowych z wykorzystaniem druku cyfrowego, co pozwoli lepiej dostosowywać produkty do potrzeb klientów.

W pierwszym konkursie zrealizowanym w ramach programu WoodINN zgłoszonych zostało łącznie 19 wniosków. Ostatecznie dofinansowanie uzyskało 12 projektów: sześć zgłoszonych przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz sześć zgłoszonych przez duże przedsiębiorstwa.

Granty otrzymały trzy projekty z województwa mazowieckiego, po dwa z Wielkopolski, Małopolski i województwa zachodniopomorskiego i po jednym projekcie z województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu dostępne są na stronie NCBR.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj