Blisko 390 mln zł z Programu Polska Wschodnia wesprze komunikację miejską w Lublinie i Białymstoku – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Podpisano umowy na dofinansowanie zrównoważonego transportu miejskiego na wschodzie kraju.

Jak przekazał resort, zawarte kontrakty dotyczą rozbudowy i udrożnienia sieci komunikacji zbiorowej w Lublinie, rozbudowy niskoemisyjnej sieci komunikacji zbiorowej dla północnej części Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego wraz z budową systemu biletu elektronicznego oraz rozwoju infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku.

Kompleksowe projekty (…) dają szansę na poprawę stanu środowiska naturalnego i podniesienie komfortu życia w Lublinie i Białymstoku. Cieszę się, że w najbliższych latach mieszkańcy miast Polski Wschodniej będą mogli skorzystać z najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu transportu publicznego” – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wiceszef resortu ocenił, że ekomobilność jest szansą dla rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. „Mam więc nadzieję, że polscy producenci ekologicznego taboru staną do przetargów ogłaszanych przez Lublin i Białystok, ale i pozostałe miasta Polski Wschodniej realizujące projekty zrównoważonej mobilności miejskiej”- dodał.

Projekty modernizacji lubelskiej komunikacji miejskiej obejmują m.in przebudowę ul. Grygowej i skrzyżowania ul. Elsnera i al. Kompozytorów Polskich, remont mostu na ul. Fabrycznej, modernizację ronda Lubelskiego Lipca ’80 oraz zakup 21 sztuk ekologicznego taboru i 44 trolejbusów i autobusów. Całkowity koszt inwestycji w Lublinie oszacowano na 378 mln zł, w tym 282 mln to środki pochodzące z Programu Polska Wschodnia.

Z kolei w Białymstoku przyznane środki miasto przeznaczy m.in. na dostosowanie ulic do potrzeb komunikacji miejskiej. Zostanie także sfinansowany zakup 20 niskoemisyjnych autobusów, system informacji pasażerskiej, biletomaty, system biletu elektronicznego, a także zbudowany zostanie parking P&R przy ul. Kawaleryjskiej.

Białystok otrzyma z POPW ponad 105 mln zł, natomiast całkowity koszt inwestycji opiewa na 161 mln zł. Przewidywany termin zakończenia remontów to 31 grudnia 2019 r.

Resort przekazał, że na inwestycje na zrównoważony transport miejski zarezerwowano w POPW ogółem ok. 1,5 mld zł. Do tej pory podpisano już 10 umów na realizację projektów o łącznej wartości dofinansowania 1,1 mld zł. Aktualnie trwa ocena ostatnich czterech projektów.

źródło: www.samorzad.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj