Dzięki pomysłom inżynierów z Zakładu Mechanicznego Precyzja urządzeniami rozdrabniającymi można będzie sterować przy pomocy SMS-ów.
Zakład Mechaniczny z Czchowa na rynku działa już blisko 30 lat. Główną osią produkcji są maszyny rozdrabniające do tworzyw sztucznych, drewna, gałęzi i innych materiałów. Firma działa w oparciu o rodzinne, wieloletnie tradycje rzemieślnicze, a w ostatnich latach szeroko czerpie ze środków Unii Europejskiej. Przykładem inwestycji z udziałem funduszy unijnych jest projekt „Opracowanie koncepcji oraz założeń projektowych zespołu tnącego rozdrabniacza, jak również koncepcji oraz projektu toru komunikacyjnego dla produkowanego w zakładzie rozdrabniacza RJ-205/600/18,5”.
– Projekt ten składa się z dwóch zasadniczych części – mechanicznej, gdzie pracujemy nad zespołem tnącym rozdrabniacza oraz elektroniczno-informacyjnej, która zakłada opracowanie toru komunikacyjnego dla sterownika rozdrabniacza – wyjaśnia Roman Olchawa, prezes zarządu ZM Precyzja.
W ramach pierwszej części przeanalizowano dotychczasowe rozwiązania konstrukcyjne rozdrabniaczy, wybrano rozwiązania konstrukcyjne w oparciu o analizę działań maszyny i konsultacje z inwestorem oraz przeprowadzono szereg badań modelowych i analiz sił i zjawisk fizykalnych.
Przedmiotem drugiej części było opracowanie układu toru komunikacyjnego dla rozdrabniacza, a w efekcie możliwość sterowania nim za pomocą komend SMS. – Biorąc pod uwagę częstotliwość używania maszyny najlepszym wyborem jest wysyłanie do niej prostych komend SMS. Dodatkowe atuty tego rozwiązania to niski koszt działania oraz wysoka jakość usług świadczonych przez operatorów telefonii komórkowej – twierdzi prezes Olchawa.
W opracowanej wersji urządzenia programowanie parametrów pracy odbywa się za pomocą oprogramowania na komputerze oraz programatora wykorzystującego połączenie USB. Urządzenie korzysta z karty SIM. Za pomocą przesyłanych komend będzie można zaprogramować jego pracę czy na bieżąco sprawdzić jego aktualne parametry.
W ramach projektu Zakład Mechaniczny „Precyzja” nawiązał współpracę z Politechniką Krakowską. – Badania toru komunikacyjnego, jak i dotyczące części mechanicznej projektu mogliśmy przeprowadzić więc w warunkach laboratoryjnych – mówi Roman Olchawa.
Wprowadzenie i wdrożenie wyników projektu pozwolą zwiększyć użyteczność maszyn produkowanych w zakładzie. – Poprawi się niezawodność pracy, zmniejszy się ilość awarii i związanych z tym przestojów, osiągniemy wyższe zadowolenie klientów z eksploatacji naszych urządzeń – wylicza Olchawa.
Ostateczna weryfikacja wyników badań wykonana zostanie już w zakładzie, po stworzeniu prototypu rozdrabniacza.
Za ten projekt ZM Precyzja został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2017 w kategorii „Innowacyjna Firma”.