Rozmowa z prof. Adamem Grajcarem z Politechniki Śląskiej na temat projektu NCN „Wyjaśnienie wpływu temperatury i szybkości odkształcenia na umocnienie wysokowytrzymałych stali wielofazowych wykazujących efekt TRIP”

Co jest największą innowacyjnością projektu?

– Projekt dotyczy innowacyjnych w skali świata wysokowytrzymałych stali wielofazowych przeznaczonych na blachy karoseryjne. Badana grupa stali średniomanganowych z austenitem szczątkowym spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące łączenia wysokiej wytrzymałości i plastyczności. Innowacyjne w aspekcie światowym jest wyjaśnienie zachowania się stali średniomanganowych w zmiennych warunkach temperatury i szybkości odkształcenia (symulujących warunki wytwarzania i eksploatacji blach karoseryjnych).

prof. Adam Grajcar

Co było największą inspiracją?

– Priorytetem współczesnej motoryzacji jest ograniczenie masy samochodu, co wiąże się bezpośrednio ze zmniejszeniem zużycia paliwa i ograniczeniem emisji spalin. W praktyce jest to trudne do uzyskania, gdyż całkowitą masę pojazdu zwiększają elementy wyposażenia dodatkowego zorientowane na zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podróżujących. Z tego względu istotne jest optymalne obniżenie masy karoserii samochodu przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa biernego struktury nośnej pojazdu. Projekt spełnia więc następujące aspekty: lżejsze, bezpieczniejsze, ekologiczne i ekonomiczne – samochody. Aspekty te są główną inspiracją podjętych badań.

 Czy ten projekt może wpłynąć na środowisko, ekologię w kwestii eksploatacji?

– To na pewno. Na przełomie tysiąclecia badacze zajmowali się stalami pierwszej generacji tylko w laboratoriach; dziś są one obecne w naszych samochodach. Druga generacja ma świetne własności, ale może być z nią problem ze względu na cenę. Trzecia generacja tych stali, ma własności zbliżone do drugiej, przy akceptowalnym koszcie. Niższa grubość elementu to mniej wyprodukowanej stali i mniej zanieczyszczeń. Mniej spalin oznacza bardziej czyste środowisko.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj