Profesor Andrzej K. Koźmiński, założyciel Akademii Leona Koźmińskiego, otrzymał tytuł doktora honoris causa francuskiej ESCP Europe, najstarszej na świecie uczelni biznesowej.

Uroczystość odbyła się w Paryżu w obecności ambasadora Polski we Francji, prof. Tomasza Młynarskiego i tysiąca tegorocznych absolwentów ESCP Europe, którzy w tym dniu otrzymali dyplomy.

Razem z prof. Koźmińskim tytuł honorowego doktora ESCP Europe otrzymali też trzej inni przedstawiciele europejskiej nauki: sir Paul Curran – prezydent City University of London, znany badacz z Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA; Iñigo Méndez de Vigo – minister kultury i edukacji narodowej Hiszpanii; Gerard van Schaik – honorowy prezydent European Foundation for Management Development (EFMD).

Profesor Leon Laulusa, dziekan do spraw współpracy międzynarodowej ESCP Europe, w krótkiej laudacji o nowomianowanym doktorze honorowym mówił o jego dorobku naukowym w dziedzinie zarządzania oraz o osiągnięciach założonej przez prof. Koźmińskiego uczelni, Akademii Leona Koźmińskiego.

Andrzej K. Koźmiński, urodził się w 1941 roku w okupowanej Warszawie, w rodzinie profesorskiej. Po uzyskaniu doktoratu z ekonomii w wieku 24 lat i – trzy lata później – habilitacji odbywał praktyki we Włoszech i we Francji. Po powrocie do kraju kontynuował pracę naukową w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, a później na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W wieku 35 lat został profesorem.

W 1993 roku założył dzisiejszą Akademię Leona Koźmińskiego i został jej rektorem, a w 2011 r. – prezydentem. Zasiada w radach nadzorczych kilku dużych firm. Był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Narodowej Radzie Rozwoju, nigdy jednak nie angażował się w politykę, nie wchodził w skład rządu, nie należał do żadnej partii.

Wykładał we Francji, na Uniwersytecie w Orleanie i w Sorbonie. W latach 70. i 80. jako stypendysta Fulbrighta pracował na amerykańskich uniwersytetach m.in. w UCLA, George Washington University, w Carnegie Mellon, gdzie prowadził badania z późniejszym noblistą, Herbertem Simonem. W późniejszych pracach prof. Koźmińskiego, zwłaszcza w książce pt. „Ograniczone przywództwo”, widać wyraźny wpływy Simona. Odwołuje się on także do innych swoich mistrzów zwłaszcza do profesorów: Aleksego Wakara, Stefana Nowaka, Leona Koźmińskiego (ojca).

Dorobek naukowy prof. Koźmińskiego to głównie badania nad transformacją systemową, teoretyczne studia z obszaru analizy systemowej, badania przywództwa oraz prace nad oryginalnym wskaźnikiem równowagi społeczno-ekonomicznej. Jest on autorem popularnych w Polsce podręczników akademickich z zarządzania.

W 2016 roku prof. Koźmiński otrzymał Order Palm Akademickich, najstarsze francuskie odznaczenie cywilne, obecnie nadawane przez rząd Francji na wniosek ministra edukacji narodowej. W 2015 roku został doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest również kawalerem Orderu Polonia Restituta.

ESCP Europe to najstarsza na świecie uczelnia biznesowa, założona w 1819 roku we Francji przez przedsiębiorców i ekonomistów. Od początku istnienia uczyli się tu przyszli handlowcy i przemysłowcy w całego świata. W Polsce jej partnerem strategicznym jest Akademia Leona Koźmińskiego. W rankingu „Financial Times” z grudnia 2017 roku ESCP Europe zajęła 13. miejsce, a Akademia Leona Koźmińskiego 64. miejsce w Europie.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj