Polscy naukowcy wszystkich specjalności mogą do 3 czerwca zgłaszać udział w polsko-francuskim programie POLONIUM, wspieranym finansowo przez partnerów z obu krajów. Program koordynują polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) oraz – po stronie Francji – Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań oraz MSZ.

O finansowanie w ramach POLONIUM mogą ubiegać się wspólnie polskie i francuskie zespoły badawcze wszelkich dziedzin. Projekt badawczy może być przedstawiony w dowolnej dziedzinie nauki – także w naukach społecznych i humanistyce – przez każdą jednostkę naukową. Komisja preferuje jednak dyscypliny uważane za priorytetowe według Francusko-Polskiego Partnerstwa Strategicznego. Są to: energia, fizyka nuklearna, astronomia, kataliza, zrównoważony rozwój, rolnictwo i bezpieczeństwo żywności, nano- i biotechnologie, nauki o życiu, medycyna, a szczególnie badania nad rakiem, technologie informacyjne i komunikacyjne.

Jak informuje MNiSW, „udział w projekcie młodych badaczy, studentów, doktorantów i osób, które niedawno uzyskały tytuł doktora, będzie działał na korzyść aplikujących”. „Dwustronna Komisja zwróci także szczególną uwagę na projekty prezentujące potencjał dla rozwoju współpracy w ramach inicjatyw UE” – podaje polskie ministerstwo.

Środki przyznawane przez obie strony na poszczególne projekty badawcze przeznaczone są wyłącznie na wymianę osobową (podróże i krótkie pobyty). Współpraca badawcza uzgodniona między zespołami może być finansowana przez obie strony w ciągu maksimum dwóch lat.

W Polsce projekty wymiany osobowej POLONIUM finansowane są ze środków przekazywanych jednostkom na finansowanie działalności statutowej (lub innych środków własnych jednostki) – MNiSW nie przekazuje bezpośrednio dodatkowych środków na realizację tych projektów.

Polscy badacze mogą jednak ubiegać się o inne środki na projekty badawcze w zakresie badań podstawowych, realizowanych we współpracy międzynarodowej. Fundusze te są rozdzielane w ramach konkursu HARMONIA przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie.

Data składania wniosków o udział w POLONIUM na lata 2017-18 mija 3 czerwca 2016 r.

Wszystkie szczegółowe informacje o procedurze i formalnościach na stronie MNiSW.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj