„Ekoschematy” to słowo elektryzujące wszystkich rolników, którzy w roku 2023 złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie do ARiMR za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Stosowanie takiego rolnictwa wpływa pozytywnie na plon, ale też sprzyja oszczędzaniu na nawozach i paliwie. Taka forma uprawy roli ma stać się przyszłością pracy rolnika.

Najbardziej rozbudowanym z ekoschematów jest: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

Rolnictwo węglowe to węgiel organiczny wprowadzany do gleby przez rośliny lub zawarty w glebie pod postacią materii organicznej, która może zostać odbudowana i zachowana dzięki działaniom rolników, które pozwolą na indukowanie
i kumulowanie w glebie próchnicy.

Niedobór wapnia w polskich glebach a tym samym wzrost kwaśności gleb sprawiają, iż zachwiane zostają w nich procesy chemiczne i biologiczne, degradacji ulega struktura gruzełkowata gleby, osłabiony zostaje kompleks sorpcyjny i zdolność zatrzymywania wody, a tym samym zostają zakłócone stosunki wodno-powietrzne w glebie co sprawia, że warunki dla wzrostu i rozwoju roślin stają się trudniejsze w sytuacji kiedy w sezonach wegetacyjnych mamy znaczne niedobory opadów i susze.

Z pomocą przychodzą nam również nawozy wapniowe, które regularnie stosowane w oparciu o wyniki analizy gleby pozwalają odbudować mikroflorę środowiska glebowego, zwiększyć żyzność gleby, podtrzymać bioróżnorodność organizmów glebowych jak i zmniejszyć podatność gleb na procesy erozyjne.

Nawozami, które pomogą w realizacji ekoschematu: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi są produkty Firmy Promyk Agro pod nazwą Żywa KREDA H+. zawierający kwasy humusowe i węgiel organiczny oraz Active calc S-10 łączący w jednym wysokojakościowe wapno węglanowe z siarką elementarną, tak bardzo potrzebną do racjonalnej gospodarki azotem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj