Ekrany dotykowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Wykorzystujemy je zarówno w telefonach, tabletach, ale także w wielu miejscach publicznych. Udogodnienie, ułatwiające codzienność jest jednak siedliskiem licznych bakterii, które skutecznie starają się zwalczać naukowcy.

Badania nad opracowaniem innowacyjnej i przede wszystkim skutecznej metody zwalczającej bakterie, osadzające się na ekranach dotykowych trwają od lat. Przełomowe rozwiązanie zaprezentowali naukowcy z Katalońskiego Instytutu Nauk Fotonicznych, którzy opracowali opartą na miedzi przezroczystą powłokę, zabijającą bakterie.

ekrany dotykowe

Czy z powłoką ekran dotykowy będzie działał poprawnie?

Powłoka antybakteryjna nałożona na ekran dotykowy nie powinna zaburzać użytkowania urządzenia. Badacze postawili na miedź, która co ciekawe z zasady nie jest przezroczysta, a na dodatek ze względu na wysokie przewodnictwo elektryczne, zaburza reakcje ekranu na dotyk. Naukowcy zaprojektowali jednak pozbawioną tych wad powierzchnię pokrytą miedzią nałożoną w formie specjalnych nanocząstek. Produkt udało się uzyskać dzięki nałożeniu na szklaną powierzchnię bardzo cienkiej, bo mierzącej 3,5 nm grubości warstwy miedzi, którą później techniką termicznego wyżarzania uformowano wspomniane cząstki. Pozwoliło to na uzyskanie powierzchni w 80 procentach przezroczystej i neutralnej pod względem barw, która nie destabilizuje pracy urządzenia. Naukowcy dodają, że rozwiązanie wymaga teraz szeregu testów, które będą mogły pozwolić na wprowadzenie produktu na rynek. Trudno zatem obecnie jednoznacznie określić, kiedy przeciwbakteryjna powłoka zostanie skomercjalizowana. Jedno jest natomiast pewne – to krok, który może przybliżyć nas do powszechnego korzystania z przeciwbakteryjnych ekranów.

Przeczytaj także: Zobacz premierowy odcinek nowej serii „Ślady Przyszłości”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj