W Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach prowadzone są badania nad inteligentnymi nawozami, a zatem takimi, których działanie można odpowiednio ukierunkowywać pod kątem konkretnych potrzeb roślin.

Nie sposób wyobrazić sobie produkcji roślinnej bez nawozów mineralnych. Największym wyzwaniem jest wyprodukowanie takich nawozów, które będą dostarczały roślinom odpowiednich składników pokarmowych w ilościach, które jednocześnie będą odpowiadały ich potrzebom, ale też nie będą zaburzały gospodarki mineralnej środowiska.

Odpowiedzią na te potrzeby jest projekt „Budowy i wyposażenia centrum badawczego nawozów”, w myśl którego powstał szereg specjalistycznych instalacji badawczych i laboratoriów, zajmujących się szczegółowymi badaniami nawozów.

Nie ma drugiego takiego centrum – ani w Polsce, ani nawet w Europie. Jeżeli chodzi o wytwarzanie nawozów posiadamy wszystkie potencjalne możliwości badawcze – akcentuje Janusz Igras, dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach.

Unikalne rozwiązania wypracowywane w centrum stanowią bezpośrednią propozycję przede wszystkim dla dużego przemysłu nawozowego, tzw. wielkiej syntezy chemicznej, stąd nasilona współpraca ze wszystkimi zakładami Grupy Azoty.

Instytut może poszczycić się szeregiem istotnych wdrożeń – jednym z najistotniejszych okazało się to zrealizowane na Węgrzech, gdzie zmodernizowano wytwórnię amoniaku istotnie poprawiając jej efektywność energetyczną.

„Budowa i Wyposażenie Centrum Badawczego Nawozów” to oczywiście nie jedyne wyzwanie badawcze, które stanęło przed gronem badaczy z Puław w ciągu ostatnich lat. Wśród najważniejszych zadań można wymienić również budowę „Instalacji do badań katalizatorów współstrącanych i impregnowanych”.

To kolejna unikatowa instalacja, ponieważ możemy w niej badać wiele katalizatorów oferowanych dla przemysłu m.in. nawozowego, petrochemicznego jak również spożywczego.

Jak akcentuje dyrektor Janusz Igras, w tej chwili instytut rozwija nowoczesną i unikatową na skalę światową technologię, opartą na produkcji ekstraktów roślinnych przy pomocy dwutlenku węgla, dla szeroko rozumianej biogospodarki. Technologia ekstrakcji nadkrytycznej surowców roślinnych z zastosowaniem dwutlenku węgla należy do tzw. „green chemistry”, technologii typu high-tech, stosowanych w Europie w Niemczech, a na świecie w USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj