Rak piersi i rak jelita grubego z szansą na skuteczne leczenie.

Dr inż. Damian Kułaga na co dzień pracuje na stanowisku dydaktyczno-badawczym na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Prowadzi zarówno zajęcia ze studentami, jak i uczestniczy w licznych projektach naukowych, w których skupia się na wypracowywaniu nowych cząsteczek o działaniu przeciwnowotworowym.

Obecnie naukowiec kieruje dwoma projektami badawczymi. Jeden z nich realizowany jest pod nazwą „Innowacyjne związki first-in-class, jako ligandy receptora 5-HT7 w leczeniu potrójnie negatywnego raka piersi TNBC”, w ramach XII edycji programu Lider NCBiR. Projekt polega na odkryciu nowatorskich związków chemicznych, które mogą realnie pomóc w walce z jednym z najbardziej złośliwych nowotworów – potrójnie negatywnym rakiem piersi. Blokując receptor 5-HT7 i osiągając jednocześnie aktywność przeciwnowotworową to według badacza strategia innowacyjna na skalę światową. Projekt obecnie wchodzi w etap badań na zwierzętach.

Naukowiec już jesienią rozpocznie także prace badawcze nad projektem Pierwsza first-in-class innowacyjna cząsteczka DK-AT390HCl typu 'small-molecule’ wykazująca działanie przeciwnowotworowe w modelu zwierzęcym raka jelita grubego” który będzie realizowany w ramach programu Proof of Concept, finansowanego przez FNP we współpracy z dr Izabelą Siemińską z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Celem projektu  jest dalsza ocena właściwości biologicznych odkrytego przez nas związku, silnie toksycznego jedynie wobec linii nowotworowych raka jelita grubego, poznanie skuteczności jego działania w modelu zwierzęcym, badania PK/PD, toksyczności oraz potwierdzenie mechanizmu działania. Działania te będą stanowić podstawę do opracowania skutecznego, celowanego leku przeciwnowotworowego z możliwością jego dalszej komercjalizacji – podsumowuje dr Damian Kułaga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj