Ostatnie dwa lata były czasem bardzo intensywnej pracy zespołowej, analizowania sytuacji pandemicznej, przygotowywania projektów badawczych i wdrożeniowych związanych testami na SARS-CoV-2. Rozmawiamy z dr inż. Jankowską-Śliwińską z Łukasiewicz-IMIF.

Działanie opracowywanych przez nas testów antygenowych na obecność wirusa SARS-CoV-2 polega na wykrywaniu białek strukturalnych wirusa, np. białka S obecnego w otoczce wirusa. Stanowi to istotną różnicę w stosunku do powszechnie stosowanych testów na SARS-CoV-2, tj. testów genetycznych, bazujących na wykrywaniu materiału genetycznego wirusa i jego amplifikacji w reakcji PCR lub testów immunochromatograficznych opartych na detekcji przeciwciał w mikropróbce krwi pobranej od osoby zakażonej. 

Testy PCR, jakkolwiek bardzo czułe, wymagają wyspecjalizowanej aparatury, wykwalifikowanego personelu oraz wielogodzinnej procedury. Natomiast testy oparte na wykrywaniu przeciwciał mogą nie być użyteczne na wczesnym etapie zakażenia, z powodu zbyt niskiego poziomu przeciwciał. Jednym z założeń projektu jest opracowanie wysokoczułego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, co oznacza możliwość wykrycia wirusa także u osób skąpo- lub bezobjawowych. Opracowywany test ma charakter testu przesiewowego, który charakteryzuje się prostotą wykonania bez konieczności zastosowania bardzo zaawansowanej aparatury oraz umożliwia wiarygodną, wczesną identyfikację osób zakażonych. Projekt finansowany przez Agencję Badań Medycznych.

https://imif.lukasiewicz.gov.pl/covsens

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj