Europa cierpi na brak złóż fosforowych, które są eksportowane z takich krajów jak, Maroko, czy Rosja. Z punktu widzenia politycznego zapotrzebowanie na surowiec wykorzystywany do produkcji nawozów jest ogromne. Niestabilna sytuacja wskazuje na konieczność odzysku fosforu z różnych strumieni odpadów, którymi dysponujemy w gospodarkach Starego Kontynentu. 

To pierwiastek, który został wskazany w 2014 roku jako surowiec krytyczny dla europejskiej gospodarki (jako złoża fosforowe). W kolejnych latach biały fosfor spotkał podobny los, mówi dr Marzena Smol odpowiedzialna za projekt pn. „Zrównoważone zarządzanie fosforem w regionie bałtyckim”, finansowany przez EIT Raw Materials (H2020). Ich niedobór bardzo zachwiałby działanie gospodarki.

Niezwykle istotna jest kwestia żywieniowa. Brak surowca zaspokoiłby tylko 1/5 zapotrzebowania ludności świata, niemożność jego importowania uratowałaby tylko 1/3 społeczeństwa. Reszta nie miałaby co jeść!

W 2015 roku Ministerstwo Rozwoju przygotowało wykaz surowców kluczowych dla naszej gospodarki, na której nie mogło zabraknąć fosforu.

Niestety mamy również ciemną stronę mocy! W naszym projekcie skupiamy się na regionie Morza Bałtyckiego. To zbiornik narażony na eutrofizację, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, które skutkują wzrostem żyzności wód. To problem skutkujący niedostatecznie oczyszczonymi ściekami, czy spływem powierzchniowym głównie z terenów rolnych.

Fosfor powinien być zatrzymywany, efektywnie usuwany podczas oczyszczania ścieków w taki sposób, żeby nie dostawał się do zbiorników wodnych (zaczynając od rzek, kończąc na Morzu Bałtyckim) oraz odzyskiwany.

Chcemy  wspierać zespół „przyjaciół fosforu”, który działa na rzecz ograniczenia strat na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Organizowaliśmy kilkanaście seminariów i warsztatów poświęconych popularyzacji idei zamykania obiegów dla surowców krytycznych, w tym fosforu, zgodnie z modelem gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), przeszkoliliśmy także 264 uczestników.

Końcowym efektem projektu jest opracowania Strategia zarządzania Fosforem w regionie Morza Bałtyckiego, dostępna na stronie internetowej projektu inphos.info!

Gratulujemy i życzymy samych sukcesów!

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj