Stosowanie podawnej w leczeniu cukrzycy metforminy wydaje się mieć związek z niższym ryzykiem wymiany stawu u diabetyków – informuje „Canadian Medical Association Journal”.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to często występujące przewlekłe schorzenie. Zwykle powoduje ból stawów, a ich uszkodzenia mogą być na tyle poważne, że potrzebna jest wymiana stawu kolanowego i biodrowego.

Według szacunków ekspertów, w samych USA liczba operacji całkowitej wymiany stawu kolanowego (TKR) i całkowitej wymiany stawu biodrowego (THR) do 2030 r. osiągnie 572 000 rocznie. Jak dotąd nie są znane żadne leki zapobiegające chorobie zwyrodnieniowej stawów czy też odwracające powstałe zmiany.

Zespół naukowców z Chin, Tajwanu i Australii miał na celu ustalenie, czy stosowanie metforminy wiązało się z niższym ryzykiem TKR lub THR, ponieważ dotychczasowe dowody były rzadkie i niejednoznaczne. Przeanalizowali dane 69 706 osób z Tajwanu, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w latach 2000-2012 i porównali ryzyko TKR i / lub THR między osobami przyjmującymi metforminę i tymi, którzy nie przyjmowali metforminy. Średni wiek uczestników wynosił 63 lata, a połowę stanowiły kobiety. Około 90 proc. wszystkich protez było wszczepianych w związku z chorobą zwyrodnieniową stawów.

https://naukawpolsce.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj