Rozmawiamy z dr Illią Serdiukiem z Uniwersytetu Gdańskiego na temat projektu pn. „Dwa aktualne problemy, jedno rozwiązanie: udoskonalone materiały organiczne dla OLED i fotowytwarzania wodoru”.

Czy można sobie wyobrazić stworzenie ekranu smartfona z materiałów organicznych, z których zbudowane są rośliny i zwierzęta? Odpowiedź dla znawców technologii jest prosta i brzmi – oczywiście TAK. Takie ekrany już powstają i są znane jako OLED. Na razie technologia jest droga i nie w pełni wykorzystuje związki organiczne, ale podobno to melodia przyszłość.

Zapotrzebowanie rynku na rozwiązania organiczne jest spowodowane poszukiwaniem sposobów uniezależnienia się od drogich, toksycznych metali ciężkich, obecnie wykorzystywanych w OLED, i krajów, które je eksportują.  Ponadto firmy, wprowadzające nowe produkty optoelektroniczne, poszukują materiałów o nowych właściwościach, które pozwolą na stworzenie np. giętkich, lekkich, przezroczystych smartfonów i displejów, mówi naukowiec.

Projekt porusza dwa problemy/kierunki

Projekt jest zorientowany na dwa aktualne zagadnienia:udoskonalenie technologii „all-organic” OLED w zakresie czerwonym i bliskiej podczerwieni (NIR) oraz opracowanie technologii wytwarzania wodoru z wody za pomocą katalizatorów organicznych i odnawialnego źródła energii – światła słonecznego. Kluczowy akcent na tanich, małotoksycznych, wydajnych i łatwych w utylizacji materiałach organicznych ma obniżyć cenę i przybliżyć pojawienie się na rynku przyjaznych dla środowiska giętkich, lekkich, przezroczystych smartfonów i displejów OLED, oraz znaleźć nowe rozwiązanie dla wytwarzania czystego paliwa przyszłości, za który uważany jest wodór.

Jaki jest problem organicznych emiterów OLED?

Podstawowym problemem jest niska stabilność takich urządzeń. Projekt proponuje następujące rozwiązanie: selektywne przyspieszenie procesów prowadzących do luminescencji. W ten sposób obniży się wydajność procesów niekorzystnych, które powodują destrukcję urządzeń.

Czy wodór można nazwać paliwem przyszłości?

Oceniając kolejne dziesięciolecia myślę, że wodór będzie wykorzystywany jako paliwo (o czym wspomniałem wcześniej), ale trudno powiedzieć na jaką skalę. To wszystko zależy od wytwarzania wodoru na potrzeby przemysłu.

Bardzo istotne jest odejście od toksycznych metali. Zapotrzebowanie rynkowe jest spowodowane poszukiwaniem sposobów odejścia od drogich, toksycznych metali ciężkich, które są obecnie wykorzystywane w OLED i krajów, które je eksportują.

Życzymy samych sukcesów!

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj