Każdego roku na całym świecie miliony osób słyszy diagnozę – rak skóry. Czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry, dotyka także wielu Polaków. Rok rocznie to od 2500 do 3000 nowych przypadków. W odpowiedzi na to niezwykle groźne schorzenie naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali nowatorski sposób leczenie – spersonalizowane szczepionki.

O przełomowych testach poinformowało BBC. Te podało, że pierwszą na świecie terapią, polegającą na podaniu spersonalizowanej szczepionki mRNA, objęty został 52-letni pacjent. Nowatorska metoda leczenia Czerniaka dostosowana jest do konkretnego pacjenta. Polega na próbie wywołania większej aktywizacji układu odpornościowego chorego do walki z komórkami nowotworowymi. Leczenie polega na podawaniu leku pembrolizumab, który pozwala na zwiększenie odpowiedzi immunologicznej. Drugim zaś preparatem jest wspomniana wcześniej szczepionka mRNA opracowana na bazie tej samej technologii co szczepionka przeciwko COVID-19. Szczepionka jest dostosowana do konkretnego pacjenta, czyli personalizowana. Polega to na tym, że od chorego pobieranego są komórki nowotworowe, a następnie tak jest projektowana, żeby przeciwko tym konkretnym komórkom aktywizowany był system immunologiczny chorego.

Rak skóry będzie skutecznie leczony szczepionką?

Innowacyjna metoda leczenia jest obecnie testowana nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Australii i innych krajach. Wracając do Wielkiej Brytanii, tylko w tym państwie nowa terapia ma być testowana w sumie u 60-70 pacjentów z czerniakiem w ośmiu ośrodkach, m.in. w Londynie, Edynburgu oraz Leeds. Do leczenia kwalifikowane zostały osoby chore, które przeszły operacje usunięcia tego typu zmian złośliwych na skórze nie później niż w ostatnich 12 tygodniach. Co ważne, tylko część chorych otrzyma preparat eksperymentalny, a pozostali jedynie placebo. Badacze podkreślają, że jedynie w ten sposób można sprawdzić, czy nowe leczenie jest skuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj