Z dr Jackiem Stańdo, prof. uczelni Politechniki Łódzkiej na temat m.in. relacji nauki z biznesem rozmawia Sebastian Wach.

Jak Pan ocenia obecną relację nauki z biznesem?

Z perspektywy nauczyciela akademickiego w mojej ocenie jest niewystarczająca. Niestety, największym problemem jest to, że duża grupa nauczycieli nie widzi potrzeby łączenia nauki i biznesu.

Wydaje się, że podobnie ma się w przypadku związku uczelni ze światem biznesu? Wiele osób z nauki przechodzi na drugą stronę.

W mojej ocenie nie muszą przechodzić na drugą stronę. Uczelnie powinny stworzyć takie warunki, aby naukowcy dzielili się swoimi doświadczeniami ze studentami.

Dr Jacek Stańdo – prof. uczelni

Czy te relacje z roku na rok wyglądają lepiej?

Relacje umacniają się przez opracowanie wewnętrznych struktur i procedur działania. Niestety, pozyskiwanie nowych kontaktów i relacji utrudniane są regulacjami prawnymi  na uczelni.

Jak ważne jest dzielenie się ze społeczeństwem swoimi odkryciami, projektami?

Niezbędne, aby urzeczywistniać i wdrażać swoje koncepcje naukowe, które zostaną zweryfikowane przez społeczeństwo. Świadomość  odkryć i wdrożeń bez perspektywy dzielenia się z innymi są działaniami martwymi.

Czy platforma jaką jest Forum Inteligentnego Rozwoju, która łączy świat nauki, biznesu i samorządu jest potrzebna, jeśli tak to dlaczego?

Forum w swoim zamyśle ma jak najbardziej uzasadniony sens i konieczna jest dla wszystkich trzech światów, ponieważ różnice wynikające z postrzegania rzeczywistości, nie tylko te pokoleniowe; sprawiają, że nie istnieje przepływ informacji o potrzebach i możliwościach. Brak jest odpowiednich form kontaktu na najniższym szczeblu – z wykonawcami, którzy są bliżej obecnych realiów. Tego typu Event może przyczynić się do powstania odpowiednich koneksji nauki-biznesu-interes publiczny.

Dziękujemy za rozmowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj