54 jednostki naukowe z całej Polski otrzymały finansowanie na realizację programu „doktorat wdrożeniowy” – poinformował resort nauki. Od października rozpoczną na nich studia pierwsi doktoranci, którzy doktorat będą przygotowywali w ścisłej współpracy z przedsiębiorcą.

Listę jednostek naukowych – wydziałów uczelni i instytutów PAN – które otrzymały pozytywną ocenę w konkursie „doktoraty wdrożeniowe” opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najwięcej wydziałów, które będą realizowały program pochodzi z Politechniki Warszawskiej – aż 10. Pięć dofinansowanych w konkursie wydziałów to jednostki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a po cztery pochodzą z Politechniki Łódzkiej i Śląskiej.

Nowelizacja ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym, która zakłada utworzenie programu „doktorat wdrożeniowy” weszła w życie pod koniec kwietnia br. Celem programu jest dofinansowanie studiów doktoranckich realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – m.in. prywatnymi firmami – a przez to zbudowanie relacji między gospodarką i nauką oraz uproszczenie komercjalizacji badań naukowych.

Uczestnik programu będzie pracował nad rozprawą doktorską w „systemie dualnym”: równocześnie poprowadzi prace w jednostce naukowej (na uczelni lub w instytucie naukowo-badawczym z wysoką kategorią naukową: A lub A+) i w podmiocie z otoczenia społeczno-gospodarczego. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

W ramach programu przyznawane są  stypendia doktoranckie w wysokości 2450 zł miesięcznie, dofinansowywane będą również koszty wykorzystania infrastruktury badawczej w ramach tych studiów. Drugim źródłem dochodu doktoranta ma być pensja wypłacana przez pracodawcę, dla którego będzie on prowadził badania wdrożeniowe.

Wyniki konkursu są dostępne na stronie: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/wyniki-konkursu-w-ramach-i-edycji-programu-doktorat-wdrozeniowy.html

Źródło:  PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj