Starogard Gdański to miasto z wszechstronnym potencjałem. O jego  rozwoju opowiada Prezydent Janusz Stankowiak.

Proszę opisać, co udało się Państwu osiągnąć przez ostatnie lata?

Od roku 2014, kiedy zacząłem swoją działalność w samorządzie, udało nam się odnowić miejsca, które są położone w centralnych częściach miasta i są bliskie mieszkańcom. Przykładem może być tutaj duży ciąg pieszo-rowerowy, tzw. aleje Wojska Polskiego zakończone stacją PKP, którymi zajęliśmy się na samym początku naszych działań związanych z rewitalizacjami. Łączny koszt wyniósł 45 milionów zł. W międzyczasie zaczęliśmy odnawiać obszar starego miasta, szczególnie rynek. Miasto odzyskało dzięki temu swoje serce.

Starogard posiada także ciekawe miejsca, w których można odpocząć. Jednym z nich jest miejski Park, który także został zrewitalizowany. Czym zachęca?

Podobnie jak w Nowym Yorku, park usadowiony jest w samym centrum miasta, tuż obok rynku. Przeprowadziliśmy jego pełną modernizację, która zdobyła wiele ogólnopolskich nagród. m. in. „Lidera Dostępności 2021” w kategorii najlepiej zaprojektowana i zmodernizowana przestrzeń publiczna w Polsce dostępna dla wszystkich. Docenione zostało m. in. inteligentne oświetlenie parku. Oczywiście to tylko przykład, mamy jeszcze oddane do użytku baseny letnie oraz zupełnie nowy – Park Nowe Oblicze.

Atrakcyjne miasto to nie tylko tereny rekreacyjne. Co Starogard oferuje inwestorom?

Starogard był kiedyś nazywany „Łodzią północy” ze względu na mocne uprzemysłowienie dzięki branży obuwniczej, farmaceutycznej czy alkoholowej. Po przemianach lat 90 ostały się te najsilniejsze, tj. Polpharma czy Premium Destillers (dawne zakłady Sobieskiego). Funkcjonuje tu także wiele firm produkujących opakowania dla znanych światowych marek. Miasto sprzyja małemu i średniemu przemysłowi,  oferując nowe lokalizacje do prowadzenia biznesu. Niedawno oddaliśmy park inwestycyjny przy ulicy Iwaszkiewicza, a więc blisko 7 hektarów przeznaczonych wyłącznie pod działania produkcyjne.

Jakie inne walory zachęcają do odwiedzania i inwestowania w Starogardzie Gdańskim?

Wielu mawia, że jesteśmy zieloną stolicą Ziemi Kociewskiej. Mamy znakomite położenie biorąc pod uwagę bliskość Portu Gdańsk i Gdynia. Jesteśmy skomunikowani autostradą A1. W pobliżu jest także lotnisko, a niebawem najprawdopodobniej powstanie obwodnica starogardzka, o którą staramy się od dawna.

Jak jako Prezydent widzi Pan przyszłość Starogardu?

Chciałbym, aby była to przyszłość oparta o zrównoważony rozwój. Liczę na zniwelowanie zapóźnień infrastrukturalnych oraz dalszy rozwój gminy w obszarze inwestycyjnym. Chciałbym także, aby tkanka społeczna miała silne zaplecze w szkolnictwie, zdrowiu i kulturze. Starogard Gdański to rodzinne miasto Kazimierza Dejny, więc również zaplecze sportowe w myśl hasła „Tu rodzą się gwiazdy” jest i będzie naszym oczkiem w głowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj