Firma Conkret Z R Trejderowscy Sp. J. właśnie przystąpiła do realizacji rewolucyjnego projektu “Wdrożenia innowacyjnej technologii ACP do produkcji polietylenu z odpadów pokonsumenckich”.
Prekursorem i autorem projektu, mającego na celu wdrożenie innowacyjnej technologii ACP jest sam prezes, Zbiniew Trejderowski. Rewolucyjna technologie ma na celu możliwość uzyskania z odpadów pokonsumenckich regranulatu o właściwościach podobnych, lub zbliżonych do produktu pierwotnego.
– Z takiego regranulatu będziemy mogli produkować o wiele nowocześniejszy wyrób. Nie zmienimy nawet barwy w stosunku do oryginału. Technoloia jest niezwykle innowacyjna – w Polsce jeszcze zupełnie nie została zastosowana, jeśli zaś chodzi o świat, mamy informacje o dwóch lub trzech zastosowaniach w Niemczech i kliku przypadkach dotyczących Ameryki Południowej, ale nawet tam proces jest wciąż w fazie zaawansowanych badań, my natomiast po kilku latach wytężonej pracy badawczej doszliśmy do momentu, w którym możemy się nią swobodnie posługiwać – zaznacza prezes firmy, Zbigniew Trejderowski.
Firma już w tej chwili przechodzi do budowy pierwszej linii testowej. Jej głównym zadaniem jest potwierdzenie pomyślnych wyników badań laboratoryjnych w warunkach rzeczywistych.
– Chcemy zbudować linię o takich właściwościach i takim rozmachu, jakiej jeszcze w Polsce nie było – dodaje.
Sam proces technologiczny jest zbliżony do technologii dostępnej dotychczas – odpady należy posortować, umyć i poddać dokładnemu osuszeniu, jednak firma Conkret rozszerzyła cały proces o dwa dodatkowe elementy zawierające się w zastosowaniu specjalnych środków chemicznych, mających finalnie doprowadzić do tego, że materiał, który zostanie uzyskany będzie zbliżony do surowców oryginalnych.
Przedsiębiorstwo ma dalekobieżne plany związane z samą technologią, zakładające przede wszystkim samodzielne opatentowanie procesu. Prezes, Zbiniew Trejderowski nie ukrywa, że choć ma za sobą juz ponad 30-ci lat doświadczenia w branży recyklinu, dopiero teraz sam spodziewa się poważnej rewolucji technologicznej.
Inwestują w bezpieczeństwo odbiorcy
Branża recyklinu oprócz samego przetwarzania surowców wtórnych zakłada oczywiście także możliwość ich ponownego wykorzystania pod kątem gospodarczym i w tym właśnie Conkret przoduje na tle zarówno Polski, jak również całej Europy.
Przedsiębiorstwo specalizuje się w wytwarzaniu folii izolacyjnych dedykowanych szeroko rozumianej branży budowlanej – od budownictwa mieszkanioweo aż po wielkohalową produkcję przemysłową. Produkcja foli izolacyjnych pod kątem izolacji dachów, posadzek, czy też podług już w tej chwili zapewniła firmie pozycję niekwestionowanego lidera jeśli chodzi o produkcję folii, ale na tym jej możliwości oczywiście się nie kończą.
– Oprócz produkcji folii izolacyjnych posiadamy również bogatą gamę folii specjalistycznych. Jesteśmy czołowym producentem folii niepalnych, czy folii z barierą termiczną i oferujemy szeroki wachlarz folii specjalistycznych pod kątem szczególneo wykorzystania przez konkretnych klientów – podkreśla kierownik projektu, Józef Richert.
W tym aspekcie Cokret sp. j. zdecydowanie wyprzedza zarówno konkurencję, jak również sam sposób myślenia i troszcząc się przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort użytkowania samych konsumentów bardzo dużo uwagi poświęca problemowi niepalności materiałów izolacyjnych, co jest szczególnie istotne w dobie budownictwa wielorodzinneo i piętrowego. Zainicjowanie produkcji technologią ACP może zaważyć na znacznym podniesieniu niepalności samych materiałów.
– Jeżeli będziemy w stanie doprowadzić do tego, że nasze wyroby będą jakościowo i chemicznie zbliżone do granulatów wyjściowych, będziemy mogli wyjść zarówno pod kątem Polski, jak też Europy z produktem o właściwościach niepalnych, a to olbrzymi krok technologiczny w przyszłość! – podkreśla prezes.
Polska marka o światowym potencjale!
Nie bez znaczenia dla wzrostu potencjału firmy było zainicjowanie powstania laboratorium badawczo-rozwojowego, które umożliwiło wdrożenie kilkudziesięciu nowych wyrobów, a przede wszystkim doprowadziło firmę do pozycji lidera.
– Nie ukrywam, że dzieki otrzymaniu dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, które umożliwiło podjęcie tak ważnego kroku na dzień dzisiejszy jeżeli chodzi o poddawanie szczegółowemu badaniu wyrobu gotowego w postaci folii jesteśmy liderem. Staramy się również, by całośc produkcji zamykała się na terenie Polski – od samego pozyskiwania surowców, poprzez ich przetwarzenie, a na specjalistycznym badaniu produktu końcowego skończywszy – wszystkie etapy są realizowane tutaj, w naszej siedzibie na terenie Polski, z czego oczywiście jesteśmy bardzo dumni – akcentuje Józef Richert.
To właśnie troska o rynek Polski kierowała zarządem także podczas tworzenia procedur pracowniczych, a sama firma wśród zatrudnionych cieszy się opinią solidnego i godnego zaufania pracodawcy. W tym celu co jakiś czas powoływana jest specjalna komisja, mająca badać satysfakcję pracowników, zaś prezes już w tej chwili myśli o zagospodarowaniu okolicznych terenów pod kątem mieszkaniowym, tak by przyszli pracownicy mieli zapewnioną nie tylko atrakcyjną i cieakwą posadę, ale także dogodne warunki mieszkaniowe.