Na pytania dotyczące projektu pt. „Rola białka Rbs1 w kontroli generalnej odpowiedzi komórki drożdży Saccharomyces cerevisiae na defekt biosyntezy tRNA” odpowiadała prof. Magdalena Rakowska-Boguta z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Czym charakteryzuje się białko Rbs1?

Białko Rbs1 występuje u drożdży Saccharomyces cerevisiae, ale posiada odpowiedniki u organizmów wyższych, także u człowieka.  W sekwencji Rbs1 i białek pokrewnych znajdują się domeny R3H i SUZ, które wiążą RNA. W ramach realizacji projektu udało nam się wykazać, że białko Rbs1 oddziałuje z  rejonami regulatorowymi niektórych cząsteczek mRNA, w tym mRNA kodującego bardzo ważne białko, Rpb10. Rpb10 jest podjednostką polimeraz RNA, enzymów, które odczytują informację genetyczną zapisaną w DNA. Wiązanie Rbs1 do mRNA stymuluje syntezę Rpb10  i formowanie kompleksów polimeraz RNA.

Jaki jest główny cel projektu?

Za transkrypcję genów jądrowych w komórce eukariotycznej drożdży odpowiadają trzy polimerazy RNA  (Pol). Każda  z nich, Pol I, Pol II i Pol III,  katalizuje transkrypcję innej klasy genów.

Głównym celem projektu jest powiązanie transkrypcji genów jądrowych z udziałem Pol II i Pol III. W układzie modelowym stosujemy komórkę eukariotyczną drożdży z defektem formowania kompleksu Pol III, a przez to obniżonym poziomem tRNA. Sprawdzamy, w jaki sposób ten defekt wpływa na transkrypcję z udziałem Pol II.

prof. Magdalena Rakowska-Boguta

Czy można mówić o sukcesach badań?

Częściowo na pewno tak. Udało nam się określić rolę białka Rbs1 w składaniu kompleksu Pol III, poprzez wpływ na syntezę jednej z kluczowych podjednostek tej polimerazy.

Bardzo istotną rolą Rbs1 jest regulacja ekspresji genów poprzez oddziaływanie z RNA, prawda?

Tak,  praca na temat roli Rbs1 ukazała się pod koniec 2020 roku w Nucleic Acids Research i jest to jeden z sukcesów. Obecnie pracujemy nad pokazaniem globalnego efektu zależności pomiędzy Pol III a Pol II na podstawie wyników sekwencjonowania RNA metodą RNA-seq.

Czy poprzez część ukończonych badań można wyciągnąć jakieś wnioski?

Ukończona część badań nasuwa hipotezę o roli białka Rbs1 w składaniu kompleksu Pol III i innych kompleksów białkowych. Hipoteza ta polega na wytłumaczeniu w jaki sposób białka komórkowe odnajdują swoich partnerów i tworzą kompleksy. Istnieje tzw. ko-translacyjny mechanizmy molekularny, który pozwala na dobieranie się partnerów białkowych już w trakcie ich czasie syntezy. Wzajemne oddziaływanie ułatwia przypuszczalne Rbs1, poprzez wiązanie do cząsteczek RNA zaangażowanych w proces translacji.

Dziękujemy za rozmowę! Życzymy sukcesów.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj