W trosce o lepszą żywność

0
455
Wizualizacja Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego
Wizualizacja Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego

Rolnictwo to obszar, który rozwija się bardzo dynamicznie, czemu sprzyja wdrażanie nowych idei naukowych wspomagających pozyskiwanie żywności.

– Koncepcja Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego opiera się na nowoczesnym modelu biznesowym współpracy Uniwersytetu Opolskiego z przedsiębiorstwami, samorządami i instytucjami zrzeszającymi producentów rolnych. Model ten zakłada bezpośrednie zaangażowanie interdyscyplinarnego zespołu badaczy, wspieranego aktywnie przez Uniwersyteckie Centrum Transferu Wiedzy i Technologii, w działania merytoryczne MCBR, mówi prof. dr hab. Jacek Lipok.

– Tym co wyróżnia nasz pomysł jest współdecydowanie partnerów o zakresie prac prowadzonych w modułowym systemie procedur badawczych. Idea „Międzynarodowego Centrum Badawczo – Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – Rewitalizacja Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie” uzyskała ok. 30 mln wsparcie dotacyjne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (Instytucji Zarządzającej RPO WO 2014-2020) ze środków Unii Europejskiej, przy całkowitej wartości projektu ok. 50 mln zł. 

Jakich efektów możemy się spodziewać?

– MCBR będzie funkcjonowało w dwóch lokalizacjach: w Opolu powstaje budynek laboratoryjno-badawczy wyposażony w nowoczesny sprzęt laboratoryjny, natomiast w Prószkowie znajdować się będą laboratoria, szklarnia oraz poletka doświadczalne na powierzchni ponad 7 ha.  Planujemy utworzenie czternastu laboratoriów badawczych i dziesięciu laboratoriów komercyjnych, w których znajdzie się aparatura o wartości blisko 20 mln zł. Zakończenie budowy i wyposażenia wszystkich obiektów MCBR planowane jest na marzec 2022 roku i od tego momentu będziemy mogli weryfikować różnorodne procesy związane z produkcją i przetwarzaniem żywności, pod kątem bezpieczeństwa dla środowiska i konsumentów. Z kolei nasi partnerzy zyskają  dostęp do specjalistycznych badań naukowych, które będą prowadzone „na miarę i według potrzeb”, co skróci czas oczekiwania na wyniki.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj