Rośliny ozdobne stanowią najbardziej dochodowy sektor produkcji roślinnej w Polsce, wiele z nich znajduje także zastosowanie w medycynie i kosmetologii, dlatego warto wprowadzić je do warunków laboratoryjnych.  

W naszych badaniach skupiamy się na i) możliwości wykorzystania nanomateriałów w reprodukcji i hodowli in vitro roślin ozdobnych, ii) opracowaniu metod mikrorozmnażania, nadprodukcji metabolitów wtórnych i krioprezerwacji (długotrwałe przechowywanie w ciekłym azocie) zasobów genowych mniej znanych roślin ogrodniczych i leczniczych oraz iii) uzyskaniu polskich odmian chryzantemy wielkokwiatowej.  

Wykazaliśmy pozytywny wpływ nanocząstek na wydajność mikrorozmnażania roślin in vitro (nawet trzykrotny wzrost produkcji) oraz krioprezerwacji (poprawa przeżywalności komórek o 20%). Opracowane zostały metody nadprodukcji metabolitów wtórnych u serduszki okazałej – gatunku o dużym potencjale leczniczym. Nanocząstki srebra zastosowano w tworzeniu nowych odmian chryzantemy wielkokwiatowej – drugiego najważniejszego pod względem wielkości produkcji gatunku na światowym rynku roślin ozdobnych. Ponadto, dowiedliśmy skuteczności stosowania hybrydyzacji w tworzeniu nowych odmian chryzantemy. Warto podkreślić, że Zespół PROiW jest jedynym w Polsce, który zajmuje się hodowlą tego atrakcyjnego gatunku. W efekcie, asortyment poszerzony został o ponad 20 odmian. Tworzone przez nas chryzantemy nazywane są regionalnymi nazwami, np. ‘Polka’, ‘Kujawianka’, ‘Bydgoszczanka’. Opracowane przez członków PROiW metody hodowlane są łatwiejsze i tańsze w porównaniu do dotychczas stosowanych.  

Nasze badania mają nie tylko charakter podstawowy, ale także aplikacyjny i mogą być wdrożone w planowaniu strategii ochrony różnorodności biologicznej oraz przez komercyjne podmioty zajmujące się mikrorozmnażaniem i hodowlą roślin lub pozyskiwaniem z nich metabolitów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj