Najlepsi inżynierowie i innowacyjne urządzenia kosmiczne są gwarantem rozwoju Astroniki.
Pomimo krótkiego stażu na rynku przedsiębiorstwo rozwija się dynamicznie odnosząc znaczące sukcesy. Firma realizuje między innymi kontrakty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dwa z nich dotyczą opracowania typoszeregu mechanizmów pozwalających na bezpieczne i pewne otwieranie elementów satelity gdy ten znajdzie się już na orbicie. Inny projekt to antena tubularna — urządzenie o bardzo małej masie, które można rozwinąć aż do kilku metrów długości.
— W ramach projektu zaproponowaliśmy innowacyjny mechanizm wspomagający wysuwanie oraz ograniczający prędkość wysuwu anteny — opowiada Marcin Dobrowolski, prezes Astroniki.
Najbardziej jednak satysfakcjonującym dla spółki projektem jest mechanizm wbijający penetratora geologicznego HP3, zrealizowany w związku z marsjańską misją NASA InSight. Mechanizm pomoże zagłębić czujniki na głębokość pięciu metrów pod powierzchnię planety, co z kolei pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa. Kluczową drogą rozwoju dla przedsiębiorstwa jest opracowanie standardowych produktów, które można wykorzystywać w wielu aplikacjach oraz platformach kosmicznych.
— Drugim filarem rozwoju Astroniki jest budowa urządzeń służących eksploracji kosmosu — księżyca i planet — mówi Marcin Dobrowolski. Takim przykładem jest mechanizm udarowy zbudowany niedawno dla włoskiej firmy, która opracowuje specjalistyczną wiertnicę. Urządzenie to poleci za kilka lat na rosyjsko-europejskim lądowniku biorąc udział w badaniach geologicznych Księżyca.
Astronika działa od 2013 r. Powołana została przez inżynierów wywodzących się z Centrum Badań Kosmicznych PAN, którzy zdobywali doświadczenie uczestnicząc w wielu specjalistycznych projektach związanych z branżą kosmiczną oraz projektowaniem unikalnych mechanizmów