Współwystępowanie dwóch ważnych czynników ryzyka choroby Alzheimera w różny sposób wpływa na kobiety i mężczyzn – informuje „Journal of Alzheimer’s Disease”.

Kanadyjscy naukowcy z University of Alberta w Edmonton analizowali za pomocą narzędzi neuroinformatycznych dane dotyczące 623 osób w wieku od 53 do 97 lat.

Pod lupę wzięto dwa znane czynniki ryzyka choroby Alzheimera – obecność genu BIN1 (związanego z gromadzeniem się w mózgu neurotoksycznego białka tau) oraz ciśnienie tętna (różnica pomiędzy wartością ciśnienia skurczowego i rozkurczowego). Następnie badacze porównali występowanie u obu płci wczesnego objawu choroby – ubytków w pamięci epizodycznej, tj. dotyczącej zdarzeń w konkretnym kontekście czasowym, np. czy pamiętamy, co jedliśmy wczoraj na śniadanie.

Naukowcy zaobserwowali, że u wszystkich uczestników badania wysokie ciśnienie tętna zwiększało ryzyko problemów z pamięcią. Wśród osób posiadających wariant BIN1 ciśnienie tętna w normie nie chroniło przed pogorszeniem funkcji poznawczych. Współwystępowanie wariantu BIN1 i wysokiego ciśnienia tętna w znacznie większym stopniu zwiększało jednak ryzyko rozwoju choroby Alzheimera u mężczyzn niż u kobiet.

Wynik ten zaskoczył badaczy, gdyż to u kobiet choroba Alzheimera diagnozowana jest częściej. Jest to związane z tym, że kobiety żyją dłużej, ale także z wieloma czynnikami o podłożu neurobiologicznym i hormonalnym.

Informacje te są istotne z punktu widzenia diagnozowania i leczenia choroby Alzheimera.

https://naukawpolsce.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj