rzecz o innowacjach podcast #25

0
409

Rak płuca jest przyczyną największej liczby zgonów wśród chorych na nowotwory złośliwe. Wysoka śmiertelność pacjentów wynika przede wszystkim z faktu, że nowotwór diagnozowany jest w późnym stadium, co uniemożliwia najskuteczniejsze leczenie polegające na usunięciu fragmentu płuca zajętego przez nowotwór.

– Jednym z najnowszych osiągnięć w leczeniu nowotworów jest immunoterapia ukierunkowana na blokowanie punktów kontroli immunologicznej, takich jak PD-1 czy CTLA-4. Rolą tych cząsteczek jest hamowanie aktywacji odpowiedzi immunologicznej, tym samym ich blokowanie wzmacnia naturalne procesy odpornościowe zaangażowane w walkę z nowotworem, mówi dr hab. Monika Jasek odpowiedzialna za projekt ,,Punkty kontroli immunologicznej w niedrobnokomórkowym raku płuca – badanie genetycznych i epigenetycznych mechanizmów regulacji ekspresji mRNA i białka”.

– Niestety tylko część pacjentów odnosi korzyści z zastosowania tej formy immunoterapii, dlatego też obecnie badania prowadzone są dwutorowo. Po pierwsze bada się możliwości wykorzystania innych punktów kontroli immunologicznej, np. LAG-3, jako celów dla immunoterapii. Po drugie poszukuje się biomarkerów, które będzie można wykorzystać do dobrania odpowiedniego leczenia dla konkretnego pacjenta, a w tym celu konieczne jest lepsze poznanie mikrośrodowiska nowotworu.

Zapraszamy na kolejny Rzecz o Innowacjach Podcast z Laureatką 5. edycji Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju Panią Profesor Moniką Jasek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj