Rzecz o innowacjach podcast #28

0
518

W podcaście rozmawiamy z dr inż. Katarzyną Bialik-Wąs m.in. na temat projektu pt. „Opracowanie metody otrzymywania bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych inkorporowanych systemem nanonośnik-lek jako wielokompartmentowych opatrunków umożliwiających leczenie Psoriasis”.

Projekt porusza zagadnienia dotyczące problemów z leczeniem łuszczycy, jak do tej pory nie udało się znaleźć skutecznego sposobu zahamowania tej choroby, która dotyka coraz więcej ludzi w Polsce i na świecie– mówi dr inż. Bialik-Wąs.

Najczęściej w leczeniu miejscowym łuszczycy stosuje się maści i kremy, które zawierają m.in. kortykosteroidy, dziegieć, retinoidy, czy też inhibitory kalcyneuryny.

Jednak istotnym problemem jest konieczność częstej aplikacji leku, mała skuteczność działania, a niejednokrotnie krótkotrwały efekt – dodaje naukowiec.

Rozwiązaniem wspomnianych mankamentów może być zastosowanie nowoczesnych bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych, które dzięki obecności systemu nanonośnik-lek w transparentnej matrycy polimerowej, umożliwią przedłużone uwalnianie substancji czynnych, nawet do 7 dni, co zmniejszy częstotliwości podawania leku.

Rozmowę przeprowadził Sebastian Wach.

Projekt pn.: „Opracowanie metody otrzymywania bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych inkorporowanych systemem nanonośnik-lek jako wielokompartmentowych opatrunków umożliwiających leczenie Psoriasis” (LIDER/41/0146/L-9/17/NCBR/2018) jest finansowany z programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj