Rzecz o innowacjach podcast #30

0
456

Dr inż. Maria Kurańska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej w ramach projektu EKO2IZOPUR zaproponowała wykorzystanie jako surowca wyjściowego do produkcji materiałów termoizolacyjnych roślinnych olejów posmażalniczych

Olej posmażalniczy jest  odpadem komunalnym, wytwarzanym w każdym domu i w wielu punktach gastronomicznych. Dzięki jego funkcjonalizacji na drodze reakcji chemicznych, możliwym staje się wtórne wykorzystanie odpadu do syntezy materiałów termoizolacyjnych. Zastosowanie odpadowych surowców odnawialnych do syntezy poliuretanów wpisuje się tym samym w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Opracowanie technologii recyklingu surowcowego odpadowych roślinnych olejów posmażalniczych metodą syntezy chemicznej jest głównym celem projektu. Poliuretanowe materiały termoizolacyjne otrzymujemy z dwóch różnych komponentów: izocyjanianowego oraz poliolowego, przy czym na chwilę obecną z surowców odnawialnych można uzyskać składnik poliolowy. To właśnie ten komponent otrzymujemy z olejów posmażalniczych poddając olej odpadowy obróbce chemicznej poprzez wprowadzenie odpowiednich grup funkcyjnych zdolnych do reagowania z izocyjanianem – wyjaśnia dr inż. Maria Kurańska.

Czas na kolejny Rzecz o Innowacjach podcast. Zaprasza Sebastian Wach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj