Rzecz o innowacjach podcast #31

0
408

Większość światowej produkcji antybiotyków jest zużywana w produkcji przemysłowej zwierząt w procesie celowego leczenia, profilaktycznych działań oraz w celu lepszego przyrostu masy ciała. Doprowadziło to do powstania licznych szczepów bakterii opornych na większość stosowanych antybiotyków a co najważniejsze również tych stosowanych w terapii ludzi. Niestety wielolekooporne bakterie łatwo przenoszone są ze zwierząt hodowlanych na ludzi.

Obecnie cały świat naukowy z nadzieją zwrócił się w stronę terapii bakteriofagami. Fagoterapia jest naturalną metodą eliminacji zakażeń bakteryjnych, bezpieczną zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.  

Projekt pt. „Biologiczne badania efektywności i bezpieczeństwa terapii fagowej na modelu zakażeń kurcząt wywołanych szczepami Salmonella” jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS.

Fagi nie działają tak jak antybiotyki. Nie mają bardzo szerokiego spektrum działania i nie niszczą kilku bakterii. Działają na jeden gatunek bakterii, a najczęściej na konkretny szczep bakterii. W związku z tym nasza praca polega na wyizolowaniu, przygotowaniu, sprawdzeniu pod względem molekularnym i oczyszczeniu fagów. Terapia fagami jest metodą pracowitą, jednakże podpowiada ją sama natura i trzeba umiejętnie z niej korzystać. – podsumowuje prof. Alicja Węgrzyn.

Zapraszamy do odsłuchu kolejnego podcastu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj