Podsłuchiwanie i podpatrywanie nietoperzy podczas serii wieczornych zajęć „Nocne życie fortów” proponują zainteresowanym przyrodnicy z PTOP „Salamandra”. Spotkania odbędą się w okolicach fortu na terenie Nowego Zoo w Poznaniu.

Poza specjalistami mało kto zdaje sobie sprawę, że w Polsce występuje aż 26 gatunków nietoperzy, które różnią się wyglądem i zwyczajami. Z powodu ich skrytego trybu życia, nocnej aktywności oraz faktu, że większość wydawanych przez nie dźwięków ma częstotliwość niesłyszalną dla ludzkiego ucha, zwykle nie jesteśmy świadomi ich obecności.

Spotkania z tymi ssakami przygotowuje Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Będą się one odbywać wieczorami, w weekendy, począwszy od 25-26 sierpnia, na kiedy przypada 22 Międzynarodowa Noc Nietoperzy.

Przez kilka kolejnych weekendowych wieczorów wszyscy zainteresowani, dzięki pomocy badaczy nietoperzy i przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, będą mogli zobaczyć i usłyszeć kilka gatunków nietoperzy, które w tym czasie rozpoczynają swoje gody. Spotkania będą prowadzone w okolicach fortu położonego na terenie Nowego Zoo w Poznaniu – informuje PTOP „Salamandra” w materiale przekazanym PAP.

Międzynawowa Noc Nietoperzy została po raz pierwszy ogłoszona w 1997 r. Ma pomóc w przełamywaniu zabobonnego strachu przed tymi zwierzętami i wyjaśnianiu, jakie korzyści czerpiemy z ich obecności i co możemy zrobić, by nie dopuścić do ich wymierania. W tym roku akcje edukacyjne z tej okazji będą prowadzone w ponad 30 krajach.

W Polsce PTOP „Salamandra” wieczorem 25 sierpnia zainicjuje serię siedmiu wieczornych zajęć dla osób zainteresowanych osobistym spotkaniem z nietoperzami. Na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu III, położonego na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, występuje kilkanaście gatunków nietoperzy. U niektórych z nich na przełomie sierpnia i września – gdy prowadzone będą zajęcia – można zaobserwować tak zwane rojenie i inne zachowania związane z godami – np. wabiące pieśni samców. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz pomocy przyrodników, uczestnicy spotkań będą mieli wyjątkową możliwość oglądania i podsłuchiwania naturalnych zachowań tych zwierząt. Eksperci będą także opowiadać o zwyczajach różnych gatunków nietoperzy.

Tegoroczne zajęcia zostaną zrealizowane dzięki wsparciu z programu LECHSTARTER i będą miały charakter pilotażowy. Przewidywany czas trwania to ok. 2 godziny. Udział jest bezpłatny, jednak liczba uczestników jest ograniczona. Szczegółowe informacje o zapisach można znaleźć na stronie internetowej Towarzystwa www.salamandra.org.pl oraz na jego profilu na Facebooku.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj