Receptą na skuteczne działania B+R w sektorze MŚP, zwłaszcza start-upów, jest prawidłowa kompozycja trzech składników: nauki, biznesu i finansowania. Niestety próżno szukać na rynku dostawcy wszystkich usług na raz. Przypomina to trójkąt tanio-szybko-dobrze, gdzie możesz wybrać tylko dwa.

Działalność o charakterze badawczo – rozwojowym (B+R) stanowi obecnie podstawowy determinant, warunkujący możliwość pozyskania i utrzymywania klientów, a także zdobycia przewagi nad konkurencją. Działania B+R mają na celu wykreowanie innowacyjnych rozwiązań produktowych lub procesowych. Proces opracowywania innowacji produktowych i procesowych jest niezwykle złożonym zadaniem, którego struktura obejmuje wiele elementów, w tym nauki, biznesu i finansów. 

Firmy konsultingowe sektora MŚP rozumieją biznes, jego potrzeby, pomagają z pozyskaniem finansowania, ale nie mają zaplecza i doświadczenia z nauką.

Uczelnie, publiczne instytuty badawcze są przodownikami w nauce, umieją pozyskać dofinansowanie, jednak rzadko mają doświadczenie w biznesie i często nie rozumieją potrzeb i możliwości przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych.

W trzecim narożniku są duże firmy, z rozwiniętymi działami B+R, własnym finansowaniem i doświadczeniem wdrożeniowym i biznesowym. Ci jednak często nie są zainteresowani wspieraniem sektora MŚP.

Jednostka badawcza przyszłości, mogąca sprostać wymaganiom sektora MŚP, powinna biegle się poruszać we wszystkich trzech sektorach: nauki, biznesu i finansów. Przykładem takiej jednostki jest Sieć Badawcza Rafał Perz, będąca kompilacją pasji i doświadczeń twórcy:

Działamy jako firma konsultingowa, która łączy doświadczenie branżowe, naukowców, jednostki badawcze, specjalistyczne startupy oraz sprawdzone schematy działań w sieć kontaktów i jest nacelowana na wsparcie sektora MŚP, który tego wsparcia potrzebuje najbardziej. A przy tym działamy niezwykle szybko i skutecznie, przy zachowaniu rynkowych cen., podkreśla dr inż. Rafał Perz, założyciel.

W swojej karierze miałem szczęście pracować w korporacji, średnich i małych firmach technologicznych, miałem kilka własnych biznesów, pracowałem na uczelniach w Polsce, Francji i USA, działałem w konsultingu, aż zostałem seryjnym przedsiębiorcą, zakładając kilka startupów. Zebrane doświadczenia pozwoliły mi w końcu zbudować unikalny twór jakim jest SBRP, który doskonale rozumie biznes, naukę i finansowanie B+R. kończy doktor Perz.

Zadaniem jednostki badawczej przyszłości jest wsparcie podmiotu w działaniach prowadzących do wdrożenia innowacji. Składowymi tego procesu są m.in. zaplanowanie i prowadzenie procesu B+R, znalezienie kadry B+R oraz pomoc w pozyskaniu dofinansowania na działania B+R.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj