Uroczystość pożegnania 25 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w sobotę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Po 15 latach programu świadomej donacji zwłok, uczelnia dysponuje dziś 1,8 tys. zgłoszeń takich darczyńców.
W sobotniej, 15. już takiej uroczystości pożegnania akademickiego donatorów w reprezentacyjnej auli Uniwersytetu w Katowicach-Ligocie uczestniczyli m.in. krewni darczyńców, lekarze i naukowcy, a także liczni studenci.
Uroczystość odbywa się corocznie pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i uczą się do egzaminu. Studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i wraz z rodzinami stają przy urnach. To moment na refleksję, że uczyli się nie dzięki preparatowi, lecz człowiekowi, który złożył swój dar w imię życia innych ludzi.
Jak podkreślił kierownik katedry Anatomii Prawidłowej uczelni prof. Grzegorz Bajor, pożegnanie to forma uczczenia i upamiętnienia ostatniej woli darczyńców. „Podjęli oni bardzo odważną decyzję – przekazania swojego ciała po śmierci dla celów poznawczych i dydaktycznych. Bez ich decyzji, proces nauczania anatomii człowieka byłby dla studentów ubogi i oderwany od rzeczywistości” – mówił prof. Bajor.
„Dla mnie oddanie własnego ciała na cele naukowe i dydaktyczne jest wyrazem najwyższego szacunku i najwyższej miłości do innych ludzi” – zaznaczyła prorektor ds. studiów i studentów Uniwersytetu prof. Joanna Lewin-Kowalik. „Horacy powiedział +Nie wszystek umrę+ i oni tego dokonali. Nie umarli, ponieważ pamięć o nich, wiedza, jaka z ich poświecenia wynika, pozostanie na długie lata” – wskazała.
Przedstawiciele uczelni akcentują, że próby uczenia studentów anatomii za pomocą atlasów anatomicznych czy uczenie się jedynie na modelach anatomicznych zawsze skutkowały obniżeniem poziomu nauczania, a jednocześnie – obniżeniem poziomu zachowań etycznych studentów i lekarzy.
Uroczystość jest ważną częścią programu świadomej donacji zwłok, który ma pomagać w informowaniu i pozyskiwaniu na rzecz uczelni donatorów – przy zagwarantowaniu właściwego traktowania ciała podczas wykonywania sekcji lub badań.
Aby wziąć udział w programie, należy poświadczyć notarialnie dwa egzemplarze aktu przekazania zwłok, po czym jeden dostarczyć uczelni. Uniwersytet dopełnia formalności, m.in. transportu zwłok i ich późniejszego pochówku, zgodnego z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy. Część donatorów zastrzega sobie anonimowość.
Prowadzony przez Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach program jest objęty Memoriałem im. o. Innocentego Marii Bocheńskiego. Ten zakonnik, profesor i myśliciel jako pierwszy postanowił, że jego ciało zostanie przekazane na cele naukowe.
Program ruszył w 2003 r., jako pierwszy taki w Polsce. W pierwszym jego roku spłynęło osiem deklaracji, obecnie uczelnia ma ich ok. 1,8 tys.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mrr/