Wzajemna komunikacja pomiędzy zwierzętami od lat jest obiektem badań naukowców z całego Świata. Tym razem badacze zaprezentowali bardzo ciekawe wnioski, wskazujące, że słonie potrafią zwracać się do siebie po imieniu.
Wynik nowatorskiego badania opublikowany został na łamach czasopisma naukowego „Nature”. Jego autorzy wskazują, że słonie nie tylko posługują się specyficzną wokalizacją dla każdego osobnika, ale rozpoznają przeznaczone dla nich wołanie i odpowiadają na nie, ignorując te skierowane do innych. Udało się tego dowieść dzięki analizie pomruków samic słoni afrykańskich oraz ich potomstwa, które zamieszkiwały Park Narodowy Amboseli w południowej Kenii oraz rezerwaty Samburu i Buffalo Springs na północy kraju. Zostały one zarejestrowane przez naukowców w latach 1986–2022.
Słonie a budowanie sieci kontaktów
Co ciekawe, naukowcom udało się wyodrębnić łącznie aż 469 kontakty między słoniami, w których 101 słoni było nadawcami komunikatów, a 117 odbiorcami. Komunikacja między zwierzętami odbywa się za pośrednictwem wydawania określonego sygnału – co ważne, „imię” niekoniecznie było używane przez inne słonie w odniesieniu do tego samego osobnika. Odgłosy w formie chrząknięć słonie stosują w komunikacji na odległość, a komunikacja najczęściej odbywa się pomiędzy dorosłymi a młodszymi zwierzętami. To zdaniem biologów oznacza, że umiejętność ta wymaga wielu lat nauki. Przeprowadzona obserwacja jest również potwierdzeniem tezy, że słonie mają zdolność do abstrakcyjnego myślenia – podkreślił kierownik badania, prof. George Wittemyer.
Przeczytaj także: Druk 3D przeniesiony do…kosmosu