Pracujemy nad systemem wspierającym samorządy przy realizacji zadań na rzecz czystego powietrza – powiedział w piątek minister środowiska Jan Szyszko. Jak dodał, resorty energii i rozwoju w ramach walki ze smogiem przygotowują odpowiednie rozporządzenia o jakości paliw i wydajności pieców.

„Na temat smogu wypowiadaliśmy się wielokrotnie. Są dwie rzeczy: jest to, co należy do państwa i to, co należy do samorządów. Do państwa należy opracowanie systemu zmierzającego ku temu, żeby samorządy miały możliwość realizacji, albo przymus realizacji tego, żeby było dobre powietrze. I tak rzeczywiście w tym kierunku pracujemy” – poinformował minister na konferencji prasowej w Warszawie.

Przypomniał, że Ministerstwo Energii opracowuje rozporządzenie dotyczące jakości paliw. „Czyli nie będzie można dostać paliw gorszej jakości od tych, które są określone normą” – wyjaśnił Szyszko.

„W Ministerstwie Rozwoju jest wydawane rozporządzenie odnośnie jakości kotłów, czyli (…) poniżej pewnej sprawności nie będzie wolno takich kotłów w ogóle zakupić w Polsce” – dodał.

Poinformował, że samorządom ma pomóc także specjalny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: http://samorzad.pap.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj