Jej grubość wynosi zaledwie 0,6 nanometra. Będzie mogła zostać wykorzystywana w wielu dziedzinach życia, w tym m.in. w rozszerzonej rzeczywistości. Najcieńsza na świecie soczewka została zaprezentowana przez holenderskich badaczy.

Za najnowszym odkryciem stoją naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie, którzy to wraz z naukowcami ze Stanford University opracowali najcieńszą jak dotąd soczewkę na świecie, której grubość wynosi zaledwie 0,6 nanometra. Składa się ona z dwusiarczku wolframu i jest w stanie skupiać czerwone światło w odległości 1 mm od niej. Soczewka jest płaska i wykorzystuje zjawisko dyfrakcji – załamania światła wokół krawędzi jakiejś przeszkody. To konstrukcja inna od dobrze znanych nam soczewek wypukłych lub wklęsłych.

soczewka

Soczewka, która nie jedno ma imię

Co ciekawe najnowsza soczewka posiada dodatkowo efekty kwantowe. W praktyce oznacza to, że wykorzystana substancja najpierw pochłania światło, co prowadzi do przejścia jej elektronów na wyższy poziom energetyczny. Samo urządzenie na dodatek jest półprzezroczyste. Skutecznie będzie ją zatem można wykorzystać m.in. w rozszerzonej rzeczywistości, a dokładnie w aplikacjach, w których obraz nie powinien być zakłócany przez soczewkę, ale niewielka część światła może być przez nią przechwycona w celu zebrania informacji – dodają naukowcy. Ci będą teraz pracować nad udoskonaleniem wynalazku, m.in. po to, by możliwe było elektryczne sterowanie załamywaniem światła.

Przeczytaj także: https://rzeczo.pl/beton-z-szansa-na-recykling/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj