Edukacja przyszłości stoi przed wieloma wyzwaniami, które wynikają z dynamicznych zmian społecznych, gospodarczych i technologicznych. Szkoła, by w pełni odpowiadać na wyzwania zmieniającego się świata powinna uwzględniać zachodzące zmiany i wynikające z tego zadania. Istotnym elementem budowania nowoczesnej szkoły jest podążanie z nurtem rozwoju, z jednoczesnym dostosowaniem metod i form pracy nauczycieli w odpowiedzi na potrzeby uczniów. Nowoczesna szkoła powinna bazować na dialogu i współpracy. Jest to proces długofalowy, w którego centrum znajduje się uczeń.

Środowisko edukacyjne, wykorzystując praktyczne rozwiązania i dostępne zasoby tworzy model szkoły otwartej, poszukującej i wykorzystuje potencjał podmiotów działających na rzecz dziecka i rodziny. Działania podejmowane we współpracy zapewniają wysoką jakość procesów edukacyjnych. Jednym z nowych podmiotów uczestniczących w tym procesie jest Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą (SCWEW). Zgodnie z przyjętym modelem i rozwiązaniami wypracowanymi w pilotażowym wdrożeniu koncepcji SCWEW (2021-2023), wyspecjalizowana kadra szkolnictwa specjalnego wspiera nauczycieli i specjalistów z przedszkoli i szkół ogólnodostępnych. Dzieląc się wiedzą i doświadczeniem w pracy ze zróżnicowanym zespołem, przyczynia się do osiągania sukcesu edukacyjnego wszystkich uczniów. Ważnym elementem w budowaniu efektywnego wsparcia oferowanego przez SCWEW jest zapewnienie dostępności procesu uczenia się, co wspiera stosowanie zasad uniwersalnego projektowania. Komplementarne wsparcie specjalistycznego centrum uwzględnia również wykorzystanie nowoczesnych technologii. Zadanie to realizowane jest przez wypożyczalnie specjalistycznego sprzętu i technologii asystujących. Odpowiadają one na zdiagnozowane potrzeby dzieci i uczniów. Zasoby sprzętowe wypożyczalni służą poprawie ich funkcjonowania oraz wspierają nauczycieli w realizacji procesu kształcenia w zróżnicowanej grupie. Wdrożenie założeń specjalistycznego wsparcia jest ważnym elementem w podnoszeniu jakości usług edukacyjnych.

Specjalistyczne centra uczestniczą w procesie budowania dostępnej i nowoczesnej edukacji, pozostając w relacjach ze środowiskiem. Podejmują też wspólne inicjatywy na rzecz otwartego społeczeństwa i budują fundamenty dla nowoczesnej edukacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj