Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” w Sosnowcu to laureat Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017. Wyróżnienie zostało wręczone za program „Bezpieczne Osiedle”, którego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na osiedlach oraz zminimalizowanie zagrożeń takich jak rozboje, stłuczki, dewastacje mienia, włamania i kradzieże czy nawet zastawianie dróg pożarowych.
Pierwszym etapem (lata 2012 – 2013) był montaż domofonów na wejściach do klatek schodowych oraz doświetlenie parkingów i dojść do bloków. Obecnie realizowany jest drugi etap polegający na montażu monitoringu wizyjnego. Do tej pory założono już 80 kamer zewnętrznych. W 2018 r. planuje zakończyć ten etap montażem ostatnich 40 kamer.
Równolegle rozpocznie się trzecia część zadania. Mowa o montażu kamer wewnętrznych. W latach 2018 – 2019 będą to głównie kamery w windach. Do działań związanych z realizacją programu należą również ogradzanie placów zabaw i montaż punktowego energooszczędnego oświetlenia LED-owego z czujnikami ruchu.
Program „Bezpieczne osiedle” jest chlubą spółdzielni, ale warto podkreślić, że nie jedyną. Należący do “Hutnika” osiedlowy Klub „Bakcyl” prowadzący szeroką działalność społeczno-kulturalno-oświatową otrzymał niedawno pierwszą nagrodę Wojewody Śląskiego za najlepiej zorganizowane półkolonie w województwie. To kolejna nagroda od wojewody. Rok wcześniej klub uplasował się na trzecim miejscu.
Chcąc zaangażować mieszkańców do partycypowania w zarządzaniu zielenią, spółdzielnia od kilku lat wspomaga (poprzez zakupy krzewów, kwiatów, ziemi oraz narzędzi ogrodniczych) wszystkich tych, którzy chcą założyć lub już prowadzą przyblokowy ogródek.
W konsekwencji liczba ogródków przyblokowych znacząco wzrosła z około 20 w 2010 r. do ponad 200 obecnie. To innowacyjne podejście do osiedlowej zieleni spowodowało, że dzięki społecznej pracy mieszkańców spółdzielni, sosnowieckie dzielnice: Zagórze, Klimontów i Kazimierz Górniczy, stały się bardziej kolorowe i przyjazne mieszkańcom.