Stal od lat wykorzystywana jest w wielu gałęziach naszego życia. To dzięki jej silnej konstrukcji wykorzystywana jest m.in. do budowy narażonych na dużą eksploatację obiektów, takich jak mosty, kładki czy hale produkcyjne. Naukowcy poszli jednak o krok dalej i postanowili poszukać jeszcze bardziej wytrzymałej odmiany stali.

Za ciekawe badanie odpowiadają naukowcy z Osaka Metropolitan University, którzy to podzielili się swoimi wnioskami na łamach pisma „ISIJ International”. Polegało ono na dokonaniu teoretycznych obliczeń 120 kombinacji 12 pierwiastków stopowych, takich jak aluminium i tytan z węglem i azotem. Wyniki (DOI: 10.2355/isijinternational.ISIJINT-2024-062) wykazały, że tytan umieszczony w określonym układzie wiąże się z azotem lub węglem, tworząc azotki lub węgliki tytanu, a co za tym idzie utwardzając stal.

„Nowa stal” może usprawnić wiele procesów

Naukowcy odpowiedzialni za badanie podkreślają, że wyjaśnienie mechanizmu na podstawie wyników licznych obliczeń nie było łatwe. Badacze zastosowali wielokrotną regresję liniową i analizę warstwową metodą prób i błędów. Ci zaznaczają jednak, że wyniki te mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia mechanizmów wzmacniania stali i poprawy jej trwałości, a także do opracowania doskonalszych materiałów. Wzmocniona stal może zaś być skutecznie wykorzystywana przy budowie bardziej oszczędnych i cichszych samochodów o mniejszej masie dzięki stosowaniu mniejszej ilości materiału wytrzymującego wyższe obciążenia i bardziej odpornego na zużycie.

Przeczytaj także: Liczenie kroków a aktywność fizyczna w minutach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj