Prezydent Starogardu Gdańskiego, Janusz Stankowiak, odebrał 8 czerwca w Uniejowie statuetkę Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2022.

Nagroda została przyznana gminie za działania mające na celu polepszanie jakości życia mieszkańców poprzez nowe inwestycje i współpracę z biznesem oraz pozytywne podejście do upowszechniania dotychczasowych wyników przedsięwzięć wśród całego społeczeństwa.

O sukcesach na tym polu z Prezydentem rozmawia Jakub Maksymowicz

JM: Odebrali Państwo nagrodę podczas 7. Forum Inteligentnego Rozwoju, kongresu, który promuje inteligentny, zrównoważony rozwój. Jak oceniają Państwo swoją obecność na tym wydarzeniu?

JS: Nasze wrażenia z forum są bardzo pozytywne, szczególnie dzięki możliwości poznania się nie tylko z innymi samorządowcami, ale także przedstawicielami innych branż. Podczas paneli dyskusyjnych mogliśmy dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierzają niektóre gałęzie przemysłu i zdrowia. Organizowanie takich spotkań, które służą wymianie myśli, jest wskazane i potrzebne.

Czy udało się nawiązać perspektywiczne relacje?

Rozmawialiśmy z wieloma uczestnikami wydarzenia. Najbardziej zainteresował nas temat związany z  przemysłem i poszukiwaniem obszaru do jego rozwoju w takich gminach jak Starogard Gdański. Z racji trudnej sytuacji gospodarczej warto było poznać nastroje przedsiębiorców i ich perspektywę na dalszy rozwój. Sami staraliśmy się zainteresować ich ewentualnym inwestowaniem w naszym regionie.

Komunikujecie się Państwo aktywnie nie tylko z potencjalnymi partnerami i inwestorami, ale także ze swoimi mieszkańcami. Jak do nich docieracie

Mamy różne kanały informacyjne poprzez które kontaktujemy się z mieszkańcami. Należą do nich lokalne gazety, własne wydawnictwo, z którym trafiamy praktycznie do każdego mieszkańca, radio, telewizja oraz oczywiście media społecznościowe. Za ich pośrednictwem dostajemy także informacje zwrotne od obywateli.

Jak podsumowałby Pan jako Prezydent wasze działania w kontekście inteligentnego rozwoju?

Zagadnienie ma szeroki kontekst. W swojej prezydenturze stawiam na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Udało się nam stworzyć takie narzędzia, które aktywizują mieszkańców. Okazało się, że są oni niezwykle twórczy niezależnie od wieku. Przykładem może być dwójka starogardzkich licealistów, którzy otrzymali niedawno główną nagrodę w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”.  Za ich sprawą w ramach projektu „PODpunkt” w Starogardzie stanęły dwie solarne stacje do ładowania telefonów, które zwiększają świadomość lokalnego społeczeństwa w obszarze OZE, co wpisuje się w jedno z założeń inteligentnego rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj