Alzheimer w dalszym ciągu stanowi zagadkę dla medycyny. Mimo licznym badaniom, nie udało się w pełni sprecyzować dokładnych przyczyn choroby, a co gorsza, nie powstały w pełni skuteczne metody jej leczenia. Naukowcy nie składają jednak broni. Najnowsze odkrycie wskazuje, że rozwojowi Alzheimera może sprzyjać stres w średnim wieku.

Za przełomowe badanie odpowiadają naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal). Ci podzielili się wynikami swoich obserwacji na łamach periodyku Annals of Neurology. Badanie polegało na obserwacji zdrowia ponad 1300 ochotników, którzy na początku badania nie dawali oznak choroby Alzheimera, lecz członkowie ich rodzin chorowali na tę przypadłość. Celem badania było sprawdzenie jak na rozwój choroby może wpływać doświadczany na różnych etapach życia stres.

stres

Stres i wiek mają znaczenie

Analiza statystyczna wskazała kilka kluczowych wniosków, wśród których najciekawszą kwestię stanowi wiek. Badanie wykazało, że kluczowe znaczenie na rozwój choroby, jaką jest Alzheimer, ma okres wieku średniego. To właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo doświadczenia najsilniejszego stresu, który może być związany np. ze śmiercią kogoś bliskiego, chorobą czy bezrobociem. To zaś sprzyja odkładaniu się w mózgu beta-amyloidu, który jest specyficzną odmianą białka towarzyszącego schorzeniu. Obserwacja wskazuje także interesujące wnioski, związane z młodym wiekiem. Wówczas dostarczany stres ma związek z ryzykiem pojawiania się w późniejszym okresie życia zapaleń w układzie nerwowym. Natomiast stany zapalne to jeden z kluczowych czynników rozwoju chorób neurodegeneracyjnych – podkreślają naukowcy.

stres

Kto jest najbardziej narażony na chorobę Alzheimera?

Naukowcy podkreślili, że szczególnie zagrożone na wystąpienie choroby okazały się osoby z historią zaburzeń psychiatrycznych. Miały one większe stężenie innego szkodliwego białka – tau, a także silniejsze stany zapalne i większe ubytki istoty szarej w mózgu. Członkowie grupy badawczej zaznaczyli, że badanie wspiera koncepcję, według której stres ogrywa ważną rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Dostarcza ono wstępnych dowodów odnośnie mechanizmów stojących za tym działaniem. Potrzebne są jednak dalsze badania, które mogłyby odtworzyć i zweryfikować powyższe rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj