SUMOMASTERS – polskie, najlepsze!

0
301

Sumo to forma zapasów, uważana w Japonii za sport narodowy. To sport, który budzi u Japończyków emocje, rywalizację i niesamowitą radość.

Czy można połączyć sumo z robotyką?

Grupa SUMOMASTERS z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej od lat z powodzeniem robi to tworząc roboty do walk sumo i startując z nimi w najlepszych zawodach na świecie!

Zawody robotów w kategorii sumo wzorowane są właśnie na japońskich zapasach. Przeciwnikami są dwa autonomiczne roboty, które próbują wypchnąć rywala poza pole ograniczonego białą linią czarnego koła ringu. Zwycięzcą jest robot, który jako pierwszy dwukrotnie wypchnie przeciwnika.

Drużyna SumoMasters główny nacisk kieruje na kategorię MEGASUMO, w której ma największe osiągnięcia i która jest „królewską” kategorią w autonomicznych robotach sumo, mówi dr inż. Rafał Grądzki

Rokrocznie w grudniu w Japonii odbywają się największe zawody robotów MegaSumo: All Japan Robot-Sumo Tournament, w których udział bierze ponad 100 wyselekcjonowanych z około 1500 konstrukcji z całego świata.

Do udziału w tych zawodach wymagane jest przejście zawodów eliminacyjnych.

Wprowadzony przez organizatorów system eliminacji – dopuszczenie do głównych zawodów tylko zwycięzców z zawodów eliminacyjnych – gwarantuje zaciętą rywalizację i bardzo wysoki poziom.

Największym sukcesem drużyny SUMOMASTERS było otrzymanie w 2017 tytułu najlepszej drużyny świata, poprzez wygranie właśnie zawodów w Tokio. Do chwili obecnej żadna polska drużyna nie osiągnęła tak wiele.

Istotne dla drużyny są obecnie realizowane projekty pt. „Wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych” (konkurs Najlepsi z Najlepszych! 4.0) oraz  „Autonomiczny robot mobilny z innowacyjnym wykorzystaniem hybrydowego systemu magnetycznego” (konkurs Studenckie koła naukowe tworzą innowacje!”), których celem jest rozwój naukowy studentów poprzez implementację autorskich innowacyjnych rozwiązań w kolejnych konstrukcjach robotów sumo.

Gratulujemy i życzmy samych sukcesów!

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj