Na Uniwersytecie Wrocławskim powstaje wyjątkowa platforma do udostępniania zasobów wiedzy.
Leopoldina Online to system, który integrował będzie dane z systemów źródłowych i udostępniał je dla użytkowników za pomocą przeglądarki internetowej.
– Udostępniane będą unikalne i różnorodne zasoby z wielu dziedzin, jakie obecne są na Uniwersytecie, w tym także zasoby archiwalne, w skład których wchodzić będą skany dokumentów powstałych jeszcze na początku XX wieku, a więc za czasów, gdy Uniwersytet był niemiecki – wyjaśnia prof. dr hab. Robert Olkiewicz, kierownik projektu.
Dzięki Leopoldinie użytkownicy będą mieli dostęp nie tylko do typowych danych naukowych gromadzonych na uczelni, ale także do wyjątkowych zasobów muzealnych i archiwalnych, takich jak zbiory Muzeum Przyrodniczego, w tym jego unikatowa kolekcja motyli, która zostanie udokumentowana w postaci zdjęć i opisów, eksponaty Muzeum Geologicznego, Mineralogicznego oraz Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Platforma pozwoli poznać również Ogród Botaniczny z unikatowymi okazami roślinnymi oraz zbiory kartograficzne, a więc mapy, pochodzące nawet z XIX w., zeskanowane w znakomitej rozdzielczości dzięki nowoczesnemu i wydajnemu skanerowi, którym dysponuje Uczelnia. Warto wspomnieć także o unikalnych starodrukach, które są dokumentowane w kompletny sposób tak, aby jak najlepiej poznać kontekst okoliczności, w jakich były sporządzane. Instytut Klimatologii wystawi dane badawcze z ostatnich kilkudziesięciu lat, pozwalające badać klimat, a wszystko to jest zaledwie częścią zasobów do ustostępnienia.
Wiele z nich digitalizowane jest w Bibliotece Uniwersyteckiej, gdzie opracowuje się jedną z najcenniejszych w Europie kolekcji rękopisów oraz dzieła muzyczne. – Dzięki wdrożeniu nowych funkcjonalności oraz standardu International Image Interoperability Framework (IIIF) w systemach prezentacyjnych możemy tworzyć publikacje wieloformatowo – opisuje Tomasz Kalota, pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej.
W ramach projektu będzie uruchomione Laboratorium Transkrypcji TransLab.uni.wroc.pl, które da możliwość samodzielnego opracowania oraz tłumaczenia udostępnionych tekstów i dołączania ich do danego obiektu cyfrowego. Platformę tworzyć więc będą nie tylko pracownicy uczelni, ale także użytkownicy.
Projekt „Leopoldina online – platforma integracji i udostępniania elektronicznych zasobów Uniwersytetu Wrocławskiego dla nauki, edukacji i popularyzacji wiedzy” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020.
Platforma będzie dostępna dla użytkowników na początku 2021 roku pod adresem leopoldina.pl jako agregator różnych usług cyfrowych między innymi BibliotekaCyfrowa.pl, MuzeumCyfrowe.pl, Archiwum.uni.wroc.pl.